Centralno obilježavanje Dana sjećanja na ubijene i protjerane Srbe iz Hrvatske u zločinačkoj akciji “Oluja” održano je u Prijedoru uz prisustvo najviših zvaničnika Republike Srpske i Srbije, velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve, kao i velikog broja okupljenih građana.

Obilježavanju je prisustvovao v.d. direktora Investiciono-razvojne banke Republike Srpske Dražen Vrhovac, kao i delegacija IRBRS sastavljena od članova Uprave i zaposlenih.

Obilježavanje 28 godina velikog stradanja srpskog naroda iz nekadašnje Republike Srpske Krajine, kao i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, organizovao je odbor vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Pogrom Srba u „Oluji“ počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije. Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima „Veritasa“, tokom “Oluje” protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih, od kojih 1.220 civila.

Obraćajući se prisutnima na gradskom trgu u Prijedoru patrijarh srpski Porfirije rekao je da je Prijedor bio prva stanica spasa narodu koji je istjeran sa svojih ognjišta.

„Okupljeni smo u molitvenom sjećanju na prognane i stradale. I ovog ljeta prinosimo naše molitve za pokoj duša naših stradalih u proteklim ratovima. U ljeto 1941. godine tama je vladala ovim prostorima. Niko nema eksluzivno pravo na ljubav prema svojoj kući i svom narodu. Niko nema eksluzivno pravo na jedinstvo svog naroda, na tugu i oplakivanje samo svojih žrtava. Neki su se ipak odvažili da mjere bol. Ko ima pravo da oplakuje svoje dijete, a ko ne. Svaka majka i svaki čovjek osjeća bol, bez obzira na naciju i vjeru“, rekao je patrijarh Porfirije.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je akcija „Oluja“ bila udruženi zločinački poduhvat koji je Hrvatska vojska učinila uz podršku SAD.

„Refleks srpskog naroda bio je takav da ne pominje srpske žrtve, da ne bi uvrijedio one koji su zločine počinili. Više nećemo tako. Zahvaljujući predsjedniku Vučiću već devet godina obilježavamo i uvijek ćemo obilježavati mjesta našeg stradanja“, poručio je predsjednik Dodik.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da smo posljednjih dana svjedoci ogromnog licemjerja u ponašanju velikih sila prema nama Srbima.

„Nikad vam oni neće reći da je ovo što se dogodilo Srbima najveće etničko čišćenje na tlu Evrope od Drugog svjetskog rata“, istakao je Vučić.

Vučić se osvrnuo na kritike iz Sarajeva zbog toga što se obilježavanje pogroma nad Srbima u “Oluji” ove godine održava u Prijedoru.

„Zar treba da stidimo što smo u Prijedoru? Zar Prijedorčani treba da se stide što su Prijedorčani? Prijedor je bio prva stanica spasa za ljude koji su bježali od onih koji su im djecu ubijali. Junačko Potkozarje je stradalo i od 1941. godine do 1945. godine. Ponosan sam što sam ovdje s vama, jer ovdje žive pošteni i čestiti ljudi, a ne neki zločinci“, rekao je predsjednik Srbije.

Jovana Đaković iz Vrbnika kod Knina je kao osmogodišnja djevojčica preživjela kolonu i pogrom „Oluja“ i sada kao odrasla žena i majka zna da kaže da je znala i tada da sve ono nije bilo igra i da nije bilo dobro i bezazleno, jer od dobra niko ne bježi.

„Nije ništa dobro onolike ljude postrojilo u kolonu, natjeralo ih da ostave sve svoje, mnogi, nažalost, i živote. Na Bogu je da oprosti. Ja zaboraviti ne mogu. I baš zbog toga što je Republika Srpska Krajina doživjela takvu sudbinu, Republiku Srpsku i Srbiju treba da čuvamo još jače i još silnije“, poručila je Jovana iz Prijedora.