Hoće li Skupština grada Banjaluka biti formirana do zakonskog roka 5. decembra!?
Lokalni izbori u oktobru 2024. godine donijeli su novu političku dinamiku u Banjaluci, ali i izazove u formiranju Skupštine grada. Proces konstituisanja ovog važnog tijela odgođen je zbog proceduralnih komplikacija i političkih kalkulacija.
Odlaganje sjednice: Proceduralne komplikacije
Predsjednik prethodnog saziva Skupštine, Ljubo Ninković, odlučio je da ne sazove konstitutivnu sjednicu dok Centralna izborna komisija (CIK) ne potvrdi mandate odbornicima. Glavni razlog odgađanja je činjenica da su mnogi izabrani odbornici odustali od mandata, što je zahtijevalo redistribuciju istih narednim kandidatima na listama. Time se proces produžava, a zakonski rokovi se približavaju.
Politička taktika i nestabilna većina
Odluke nekih odbornika, posebno iz SNSD-a, da se povuku sa odborničkih pozicija, dodatno su zakomplikovale situaciju. Bez jasne skupštinske većine, analitičari predviđaju da će se odluke u Skupštini donositi “od tačke do tačke”, bez dugoročne stabilnosti. Prema političkom analitičaru Branislavu Božiću, trenutna situacija ukazuje na mogući period političke nestabilnosti i teških pregovora.
Gradonačelnik i pregovori
Gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je osvojio drugi mandat, naglasio je da mu je prioritet osigurati funkcionalnost gradske administracije i konstruktivnu saradnju sa svim političkim akterima. Stanivuković je najavio pregovore s ciljem postizanja kompromisa koji bi omogućio efikasno donošenje odluka u korist građana.
Pravni okviri i rokovi
Prema Zakonu o lokalnoj samoupravi Republike Srpske, Skupština mora biti formirana najkasnije 30 dana nakon objave rezultata. U slučaju da predsjednik Skupštine ne sazove sjednicu, to pravo pripada najstarijem odborniku. Ako ni to ne uspije, sjednicu može sazvati natpolovična većina novoizabranih odbornika.
Politički izazovi i perspektiva
Trenutni tok događaja ukazuje na to da će proces formiranja vlasti u Banjaluci biti složen, s potencijalnim izazovima u postizanju političke harmonije. Ipak, očekuje se da će građani, kao i politički akteri, zahtijevati od novoizabranih lidera da pronađu rješenja za ključna pitanja i osiguraju stabilnost u radu Gradske uprave.
Ovo razdoblje promjena donosi priliku za novu političku dinamiku u Banjaluci, ali i testira sposobnost lidera da postave prioritete i odgovore na očekivanja građana.