Kancelarija za reviziju institucija BiH dala je mišljenje s rezervom na finansijske izvještaje Ministarstva inostranih poslova BiH za 2024. godinu, ističući niz nepravilnosti i sistemskih slabosti koje se ponavljaju iz godine u godinu.Босна и Херцеговина некретнине

Izvještaj je otkrio nezakonit prijem donacija, neregularnosti u transferu konzularnih taksi, netransparentno zapošljavanje, te slabosti u javnim nabavkama i korištenju službenih vozila.

Posebnu pažnju revizora privukla je donacija Ministarstva inostranih poslova Kuvajta Ambasadi BiH u Kuvajtu u iznosu od 30.000 kuvajtskih dinara (oko 175.000 KM), koja nije evidentirana niti realizovana u skladu s važećim zakonima.

Sredstva su uplaćena direktno na tekući račun ambasade, bez potrebne dokumentacije o namjeni i bez da je Ministarstvo finansija i trezora BiH bilo uključeno u postupak, piše Srpskainfo.

– Ministarstvo nije dostavilo dokument donatora kojim bi se potvrdila svrha donacije, niti je transfer sredstava izvršen na propisan način – navodi se u izvještaju.Босна и Херцеговина некретнине

Revizori upozoravaju i da značajan broj diplomatsko-konzularnih predstavništava BiH nije vršio redovne mjesečne transfere naplaćenih konzularnih taksi, uprkos jasnim instrukcijama.

U nekim slučajevima novac nije prebačen mjesecima, a najveći iznosi neraspoređenih sredstava zabilježeni su u Ljubljani (297.000 KM), Kuvajtu (102.000 KM), Rijadu, Parizu i Oslu.

Revizori ističu da Ministarstvo, na čijem čelu se nalazi Elmedin Konaković, nije uspostavilo efikasan sistem kontrole i evidencije tih prihoda, a podaci iz pomoćnih evidencija su nepouzdani.

Zapošljavanje “iza kulisa”
Revizija je otkrila da Ministarstvo nije raspisalo konkurse za ključne pozicije, uključujući sekretara i pomoćnike ministra, iako se radi o poslovima od suštinskog značaja za funkcionisanje institucije.

Poslove su obavljali službenici po ovlaštenju, što je ocijenjeno kao nezakonito i netransparentno.

Pored toga, angažovanje osoba po ugovorima o djelu obavljano je bez poštivanja zakonskih uslova, često za poslove koji su trebali biti pokriveni sistematizovanim radnim mjestima.

U izvještaju se ističe da Ministarstvo nije poštovalo plan javnih nabavki, nije obnovilo ugovore na vrijeme i nije imalo sistem za praćenje količine isporučenih roba i usluga. U nekim slučajevima korišten je postupak “krajnje hitnosti” bez pravog opravdanja, što otvara prostor za zloupotrebu procedura.

Od ukupno 38 preporuka koje je revizija izdala za 2024. godinu, čak 27 se odnosi na nepravilnosti koje su ranije već bile identifikovane, ali nisu otklonjene.

Revizori su utvrdili da sistem internih kontrola u Ministarstvu nije na zadovoljavajućem nivou, što uzrokuje propuste u svim ključnim segmentima – od budžetskog planiranja, preko knjiženja i evidencija, do upotrebe službenih vozila i finansijskog izvještavanja.

Revizorski izvještaj potvrđuje dugogodišnje strukturne probleme u radu Ministarstva inostranih poslova BiH. Nedostatak odgovornosti, neefikasnost u trošenju javnih sredstava i ignorisanje preporuka revizije ostavljaju ozbiljne posljedice po transparentnost i zakonitost rada jedne od ključnih institucija u BiH.

Kancelarija za reviziju apeluje na hitno preduzimanje mjera, uključujući uspostavu funkcionalnog sistema internih kontrola, transparentne procedure zapošljavanja i dosljednu primjenu zakonskih propisa u radu diplomatsko-konzularne mreže.