Festival porodice ili promocija igara na sreću? Kritike na račun organizacije obilježavanja Međunarodnog dana porodice u Gradišci

Iako je manifestacija pod nazivom Festival porodice u Gradišci trebala biti posvećena afirmaciji porodičnih vrijednosti i dječije kreativnosti, ovogodišnje izdanje izazvalo je oštre reakcije javnosti zbog nesvakidašnjeg koncepta nagrađivanja – “dječijeg binga”.
Naime, kako prenosi lokalna RTV Gradiška, povodom Međunarodnog dana porodice 15. maja, održan je bogat kulturno-zabavni program za najmlađe. Ipak, ono što je trebalo da bude proslava porodične ljubavi i dječije maštovitosti, prema brojnim komentarima roditelja i građana, pretvorilo se u, kako su to nazvali, promociju igara na sreću među djecom.
Jedan od prvih koji je javno reagovao bio je Mirko Pisarević, građanin Gradiške, koji je na društvenim mrežama podijelio svoje razočaranje organizacijom događaja. Kako je naveo, umjesto da se vrednuje dječiji rad – crteži koje su predškolci i osnovci izrađivali uoči festivala – nagrade su podijeljene isključivo putem izvlačenja, što je kod mnogih mališana izazvalo konfuziju, tugu i osjećaj nepravde.
„Djeca su danima crtala, trudila se, maštala… a onda su shvatila da to ništa ne znači. Nisu bila nagrađena zbog svog truda, već su učila da nagrada dolazi samo ako imate sreće. To nije poruka koju treba da šaljemo djeci“, poručio je Pisarević.
Posebno zabrinjava što se, pod okriljem porodičnog festivala, kod djece stvara prvi kontakt sa konceptom igara na sreću. Upravo to podstiče ozbiljna pitanja o pedagoškoj utemeljenosti manifestacije i društvenim posljedicama takvog pristupa.
„Moje najveće pitanje je – da li će djeca koja su sinoć dobila nagradu poželjeti da ponovo osjete tu ‘sreću’? Da li će im se formirati ideja da je sreća nešto što dolazi iz igre na sreću, a ne iz rada i truda?“, upozorio je Pisarević.
Uslijedile su brojne slične reakcije roditelja, koji su istakli da su njihova djeca bila vidno razočarana, pa čak i uplakana, jer nisu dobila nagradu – ne zato što njihov rad nije bio dovoljno dobar, već zato što nisu imali sreće u “bingu”.
I dok su mnogi pohvalili angažman djece u muzičkom i plesnom programu, što se smatra pravim duhom Festivala porodice, centralni segment nagrađivanja ostao je predmet žestokih kritika. Mnogi građani pozivaju nadležne da preispitaju koncept manifestacije i da se u budućnosti izbjegne bilo kakva asocijacija djece sa igrama na sreću.
Ako se već slavi porodica, onda su ljubav, zajedništvo i rad – a ne slučajnost – ono što bi trebalo nagrađivati i promovisati. Jer upravo na tim temeljima treba da odrastaju generacije koje će jednog dana voditi naše društvo.
