Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, kaže da oni kojima je Sebija Izetbegović, direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu za koju je danas data saglasnost rektoru da joj poništi diplomu doktora, bila mentor a već su doktorirali se ne dovode u pitanje.

– Prema mišljenju pravnika ove mjere koje smo donijeli, nemaju retrogradivno dejstvo jer smo stavljali van snage odluke, a ne poništavali – kaže Škrijelj.

Dodaje da mentor ne može da bude onaj ko nema akademsko zvanje.

– Za doktorante u kojima je eventualno zatečena kao mentorica u momentu kada joj je Univerzitet u Sarajevu oduzeo zvanje redovne profesorice, ona ne može biti dalje mentor. Uslov da bi bio mentor jeste to da je ona redovan ili vanredan mentor. Kandidatima će se odrediti drugi mentor – rekao je rektor Univerziteta u Sarajevu.

Poručio je da student ne može biti kriv ako profesor nije regularan.

– Profesor i institucija može biti kriv, ali ne student – poručio je Škrijelj, prenosi N1.

Danas je na sjednici Senata odlučeno da neće uložiti žalbu na odluku Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP) za doktorat Sebije Izetbegović što je bio zahtjev Medicinskog fakulteta uz napomenu da se to danas neće izvršiti jer postoji žalbeni rok. Danas je dekanesa Medicinskog fakulteta Amina Valjevac potvrdila da Izetbegović ne predaje više na ovoj obrazovnoj ustanovi na predmetu Ginekologija.

Zvanje redovne profesorice na Medicinskom fakultetu odlukom Senata je poništeno krajem marta ove godine. Nakon toga uslijedila je i odluka Kantonalne uprave za inspekcijske uprave kojom se nalaže da Univerzitet u Sarajevu poništi doplomu doktora medicinskih nauka, direktorki KCUS-a.

Nakon niza ovih odluka Izetbegovićeva je podnijela tužbu protiv UNSA, ali i rektora Rifata Škrijelja.