Epidemiolog o virusu koji hara među djecom: Bolest je neprijatna i zarazna
U Srbiji trenutno vlada više virusnih i bakterijskih infekcija, a oscilacije vremenskih prilika dodatno pogoršavaju situaciju. Među njima, posebnu pažnju privlači BRNU virus, tip koksaki A virusa, koji se prvenstveno javlja kod djece mlađe od pet godina, ali može zahvatiti i odrasle osobe.
Dr Slavica Maris, epidemiolog, objašnjava da je BRNU virus bolest ruku, nogu i usta.
– To je noviji virus i najčešće pogađa djecu uzrasta do pet godina, ali može oboljeti i odrasla osoba. Izuzetno je zarazna bolest, prenosi se kapljičnim putem i putem kontaminiranih predmeta, najčešće igračaka u dječjim kolektivima – rekla je dr Maris gostujući u “Blic DAN”.
Klinička slika BRNU virusa
Klinička slika uključuje povišenu temperaturu i osip koji se javlja u ustima, na dlanovima i tabanima.
– To je neprijatno oboljenje. Kada dijete ima ranice u ustima, odbija da jede, pa se preporučuju hladni napici i terapija kako bi se izbjegle sekundarne infekcije – dodaje dr Maris.
U vrtićima na teritoriji Beograda trenutno nema alarmantnog broja oboljelih, a epidemiološka situacija je stabilna.
– Trenutno nemamo potrebe za panikom – napominje dr Maris, dodajući da se BRNU virus registruje tokom cijele godine, ali najviše slučajeva bilježi se u junu i julu, što je neobično s obzirom da je tada manje djece u kolektivima.
Roditelji se pozivaju da, ukoliko primijete osip kod svoje djece, odmah potraže ljekarsku pomoć.
– Ne mogu roditelji sami da postave dijagnozu, ali čim izađe osip, moraju se javiti ljekaru. Ovo oboljenje je više neprijatno nego što je opasno – kaže dr Maris.
Prevencija je ključna za suzbijanje BRNU virusa, kaže dr Maris. Dobro pranje ruku, prebrisivanje i dezinfekcija površina i igračaka su osnovne mjere prevencije.
– BRNU virus, kao i svaki drugi, smanjuje otpornost organizma, pa je potrebno izvijesno vrijeme nakon preležane infekcije da se organizam oporavi – zaključuje dr Maris.