Načelnica Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić” Andrea Ledić, rekla je u centralnom Dnevniku HRT-a da su u flaši mineralne vode, koja im je dostavljena nakon trovanja u Rijeci, pronašli hemijski sastav koji upućuje na to da se radi o sredstvu za čišćenje i odmašćivanje.

Otkrila je kako su ostale flaše pića koje su došle na analizu, prošle testove te je utvrđeno da se radi o ispravnim proizvodima.

“U centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja ‘Ivan Vučetić’ je nalogom opštinskog DORH-a u Rijeci, na vještačenje dostavljena staklena čaša i bočica vode Romerquelle u kojima su bile sporne tečnosti koji je oštećeni konzumirao. Provedenim vještačenjem utvrđeno je da su tekućine podudarne te da imaju ista svojstva. Radi se o jako lužnatim vodenim otopinama izrazito visoke pH vrijednosti 13,6, i to na osnovi kalijumovog i natrijumovog hidroksida”, rekla je.

Naglasila je da je provedenim vještačenjem utvrđeno da se radi o sredstvu za pranje ili odmašćivanje.

“PH vrijednosti otopine kreću se od 0 do 14, što znači da je voda neutralna, oko 7, od 0 do 6 govorimo o kiselinama, od 8 do 14 o lužinama. Ovim provedenim vještačenjem, utvrđeno je da hemijski sastav tečnosti pokazuje da se radi o korozivnom sredstvu koje se koristi za pranje ili odmašćivanje”, kazala je i dodaje:

“Alkalne tečnosti izrazito visokog pH mogu izazvati štetne posljedice’

Kako kaže, hemijski sastav takvih tečnosti, “nalazimo u različitim, mnogobrojnim proizvodima, koji se prvenstveno koriste za pranje čišćenje i odmašćivanje”.

Ističe da alkalne tečnosti izrazito visoke pH vrijednosti mogu izazvati različite štetne posljedice, to zavisi o načinu konzumiranja i izlaganja.

“U ovom slučaju, radilo se o gutanju. Ukoliko se to dogodi, mogu nastati teške povrede probavnog trakta koje se mogu manifestirati kao žarenje, bol u ustima i ždrijelu. Možemo govoriti o mučnini i povraćanju, teškom oštećenju jednjaka i želuca uz krvarenja”, rekla je.

Ledić je istakla kako se zdravstvenom ispravnošću proizvoda bavi Državni inspektorat.

“PH može varirati. Zdravstvenom ispravnošću se na bavimo mi. To nije u nadležnosti ministarstva unutarnjih poslova, odnosno našeg centra, već je u nadležnosti Zavoda za javno zdravstvo, a nadzor provodi Državni inspektorat”, rekla je.

Dodala je kako je nakon ovog testiranja obavljeno i testiranje dodatnih 20 pakiranja neotvorenih boca. Dodala je kako je “utvrđeno da čepovi nisu oštećeni” te da “se radi o originalnim pakiranjima”.

“Utvrđeno je da je pH 3,5 što je uobičajeni pH za tu vrstu tekućina”, kazala je.

Kada se radi o boci Coca Cole s PMF-a rekla je da je utvrđen pH od 2,5 što je uobičajeni pH za tu vrstu tečnošću.

Ustvrdila je kako su za eventualni nastavak istrage odgovorni DORH i policija.