Dok se sjeverna hemisfera smrzava, južna se topi od vrućine.

Tako iz SAD i Kanade stižu vijesti o ekstremnoj hladnoći, odnosno temperaturama nižim od 35 stepeni Celzijusa, a iz Australije o uticaju El Ninja.

U SAD je najmanje 55 ljudi umrlo od vremenskih nepogoda u 10 saveznih država.

U Memfisu, stanovnici su pozvani da prokuvaju vodu, a Njujorčani su upozoreni da bi putevi ovog vikenda mogli biti zaleđeni jer ekstremna hladnoća i loše vrijeme nastavljaju da zahvataju dijelove SAD.

U Njujorku, Baltimoru i Vašingtonu je u petak palo više snijega nego što su prognostičari predvidjeli i izazvalo je opšti kolaps, a oluje su zahvatile sjeverozapad, srednji zapad, jug i sjeveroistok Pacifika u protekle dvije nedjelje sa niskim temperaturama, jakim snijegom, ledenom kišom i jakim vjetrovima.

U Zapadnoj Virdžiniji izdato je produženo upozorenje na grmljavinu, a meteorološka služba je najavila dodatni snijeg, hladne udare vjetra do 40 milja na sat i temperature do -29°C. Na zapadnoj obali, guverner Oregona Tina Kotek proglasila je u četvrtak vanredno stanje u cijeloj državi nakon smrtonosnih ledenih oluja.

Meteorološka služba je saopštila da su temperature u većini oblasti u petak konačno bile iznad nule i da će snijeg i led polako početi da se tope. Očekivala se ledena kiša u kanjonu rijeke Kolumbija. Drveće i dalekovodi koji su već prekriveni ledom mogli bi da se sruše ako bude više padavina, upozorila je Nacionalna meteorološka služba.

Australiju su, pak, zadesile nesnosne vrućine i opasnost od šumskih požara. Meteorolozi upozoravaju da bi temperature u zapadnoj Australiji mogle dostići 50 stepeni Celzijusa. U rudarskom gradu Pilbara Paraburdu, 1.500 kilometara od Perta, najavljeno je do +48, ​​što je i do 10 stepeni više od proseka u tom regionu.