Debakl Tužilaštva: 23 uhapšena, a 20 već na slobodi
Pompezno izvedena akcija “Black Tie 2” (Crna kravata 2), u kojoj su uhapšene 23 osobe, za epilog je imala debakl Tužilaštva BiH, koje nije imalo dovoljno argumenata na osnovu kojih bi Sud BiH odredio pritvor za 18 osumnjičenih, za koliko ih je ova mjera zatražena, tako da je iza brave završilo samo njih troje.
Tužilaštvo je, naime, za pet osoba zatražilo zabrane, a za 18 pritvor, ali je Sud pritvorio samo troje, što znači da ih je 20 već na slobodi, uključujući i visoke funkcionere Federalne uprave policije (FUP).
Sud BiH je prihvatio prijedlog Tužilaštva i donio rješenje kojim je pritvor određen jedino Adnanu Smajloviću, Sančezu Jukiću i Aidi Halać.
Istim rješenjem odbijen je kao neosnovan prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje pritvora komandantu Specijalne jedinice FUP-a Mustafi Selmanoviću, v.d. direktoru FUP-a Vahidinu Munjiću, te specijalcima FUP-a Senadu Kadiću, Adinu Ćatiću i Emiru Druškiću, kao i Seadu Preljeviću, Davoru Curli i Edinu Kačaru.
Odbio je Sud da se odredi pritvor i Tariku Zuloviću, Harisu Behramu, Mirsadu Skopaku, Maku Šemšiću, Elmiru Sariću, Smailu Šikalu i Gordanu Memiji, s tim što su njima određene mjere zabrane.
Mjere zabrane, već u startu, zatražilo je Tužilaštvo za petoro uhapšenih, uključujući i influenserku Adnu Helić, kao i za Ermina Alamerovića, Nedžada Suljevića, Boška Jerkovića, te Ibru Miladina.
Samo nekoliko dana ranije, odnosno 22. aprila, pohvalilo se Tužilaštvo akcijom “Black Tie 2”, kako su doslovno naveli, u borbi protiv međunarodnih narko-kartela.
“U okviru predmeta prikupljeni su dokazi iz kriptovanih aplikacija”, naveli su tada iz Tužilaštva BiH, ali snagu ovih dokaza najbolje ilustruje odluka Suda BiH.
Štaviše, po dostupnim saznanjima, za neke od osumnjičenih Sud navodi da Tužilaštvo nije utvrdilo da su počinili bilo koje krivično djelo koje im stavlja na teret.
Tužilaštvo se pravda i poručuje: žalićemo se.
“Postupajući tužilac, nakon zaprimanja sudske odluke, uložiće žalbu na odluku kojom za dio osumnjičenih nije određen pritvor ili mjere zabrane”, navode iz Tužilaštva.
Pritom dodaju da će u žalbi tužilac detaljno obrazložiti razloge za pritvor ili mjere zabrane.
“Predmet je u fazi istrage i Sud u ovom trenutku odlučuje o prijedlozima za pritvor ili mjerama zabrane, te ne donosi bilo kakvu odluku ili presudu o odgovornosti osumnjičenih”, naveli su iz Tužilaštva BiH, međutim, prethodno su iz Suda BiH istakli da žalba protiv njihovog rješenja ne zadržava njegovo izvršenje.
Inače, u prijedlogu Tužilaštva BiH navodi se da je Adnan Smajlović organizovao Sky grupu u BiH u dogovoru sa Edinom Gačaninom, vođom narko-kartela “Tito i Dino”.
Prema navodima Tužilaštva BiH, od 2016. do 2021. godine organizovana je grupa u kojoj su bili neki od sumnjičenih s ciljem da “zarade i peru novac koji je stečen trgovinom droge u okviru kartela”.
Tužilac Sanjin Kulenović naveo je da su Gačanin i Smajlović davali naredbe, dok su ih ostali u Sky grupi sprovodili. Tužilac je naveo da je Smajlović imao kasu s novcem koji je stigao iz Dubaija, te je dalje dijelio novac među članovima Sky grupe.
Tužilac Kulenović izjavio je i da je gradska vijećnica iz Zenice Aida Halać dobila 2.500 KM za predizbornu kampanju.
Poseban segment ove komunikacije, kako je naveo tužilac Kulenović, odnosi se na njihov cilj da utiču na političku scenu i preuzmu državu.
U kontekstu uticaja osumnjičene narko-grupe na stranke tužilac je spomenuo i poziv pripadnicima NiP-a da dođu u Dubai, a ukoliko to odbiju, da bi se išlo u smjeru formiranja nove stranke koja bi bila najjača. Reakcija lidera NiP-a Elmedina Konakovića na podatak da je 20 osumnjičenih pušteno na slobodu nije se dugo čekala.
“Dvadeset osoba uhapšenih u ‘spektakularnoj’ akciji pušteno je na slobodu. Kao što sam ranije govorio, BiH ima pravosudno-medijsko-policijsku mafiju”, naveo je Konaković.
Kompletnu situaciju komentarisao je i ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, koji tvrdi da radnici FUP-a uopšte nisu pod istragom.
“Sud BiH izrekao je da protiv lica nema ništa. Govorim samo o uposlenicima FUP-a. Ti ljudi su slobodni građani. Neko je sve ovo zloupotrijebio. Naravno, institucije će sada utvrditi čija je ovo odgovornost”, naveo je Isak.
Premijer FBiH Nermin Nikšić govorio je o “lošem tajmingu” akcije “Black Tie 2”, indirektno navodeći da je neko htio da “obezglavi ključne sigurnosne institucije” u ovom trenutku, ali i poručio kako nijednom riječju ne želi spriječiti bilo koga da radi svoj posao, niti zaštititi ako je neko radio nešto protivzakonito.