Najava novog kirivčnog djela u Republici Srpskoj dolazi ni manje ni više nego od strane ambasadora BiH u Srbiji, Aleksandra Vranješa.

Naime, prema njegovom mišljenju “hibridni rat protiv Republike Srpske je u toku” i jedna od mogućnosti kako on može biti zaustavljen jeste novi zakon. Porpilično restriktivan.

On je rekao da je jedna od takvih mogućnosti uvođenje novog krivičnog djela u Krivični zakonik Republike Srpske kojim bi se sankcionisala svaka komunikacija sa predstavnicima ambasada, međunarodnih organizacija i stranih država, koje bi Narodna skuština Republike Srpske definisala kao strane organizacije i lica koja učestvuju u aktivnostima protiv ustavnog, pravnog i ekonomskog poretka Republike Srpske.

On kaže da bi u tu svrhu Narodna skupština RS sastavila tzv. “crnu listu”.

– Takvo krivično djelo bi predstavljala svaka komunikacija naših funkcionera, državnih službenika, predstavnika lokalne samouprave, direktora javnih preduzeća, savjetnika u kabinetima i dr. funkcionera u Republici Srpskoj i na nivou BiH sa organizacijama i licima sa definisane “crne liste” Narodne skupštine Republike Srpske. Mi ne možemo da kaznimo nekog predstavnika političkog odjeljenja američke ambasade za subverzivno djelovanje na teritoriji Republike Srpske, ali možemo da kaznimo naše državne službenike ili imenovana lica sa prebivalištem u Republici Srpskoj koji na bilo koji način sarađuje i komuniciraju sa tim istim predstavnicima pojedine ambasade ili organizacije koja se nalazi na navednoj listi – rekao je on.

Time bi se, kaže, značajno umanjila operativnost tih “diplomata”, a samim tim i njihovi dometi u hibridnim dejstvima protiv Republike Srpske, piše Buka.

– To bi bio naš odgovor na njihove napade. Pored toga, ta lista Narodne skupštine bi bila javna i transparentna, sve sa imenima i fotografijama, čime bi šira javnost bila upoznata. Tako da bi s tim bili upoznati i oni građani Republike Srpske koji nisu obuhvaćeni ovim krivičnim djelom kao što su predstavnici realnog sektora, mediji, javne ličnosti, profesori univerziteta, predstavnici nevladinog sektora i drugi – istakao je Vranješ.

I ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan rekao je da se u RS vodi hibridni rat u svim segmentima, a jedan od ključnih je ekonomski rat.

On je dodao da se “posredstvom nevladinih organizacija i pojedinih medija šire dezinformacije sa ključnim ciljem da okrenu građane protiv Republike Srpske i njenog rukovodstva”

– Vidjeli ste kada smo samo pokušali donijeti zakon o nevladinom sektoru – i to samo sa aspekta ko ih finansira iz inostranstva, da pokažu odakle im novac, što svaka zemlja na svijetu ima – digli su se upravo oni koji finansiraju nevladine organizacije posredstvom kojih plasiraju dezinformacije – rekao je Karan.

Karan je poručio da je najbolja odbrana protiv hibridnog rata da budu razotkriveni oni koji ga sprovode i da se ukaže na pozadinu koja je isključivo rušenje ustavnog sistema i poretka Republike Srpske.

Republika Srpska bi novim zakonom zaokružila svoje djelovanje protiv svakog ko misli i djeluje drugačije od aktuelne vlasti u Republici Srpskoj. Prvo su na redu bili novinari, kojima je stavljena “traka na usta” zakonom o kriminalizaciji klevete. Pa su onda došle na red nevladine organizacije, a zakon o tzv. stranim agentima “privremeno” je stavljen na led.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da ukoliko neko podriva ustavni poredak, on je već učinio krivično djelo i to treba da procesuiraju nadležne institucije.

– Šta bi to Narodna skupština trebalo da radi – izdaje certifikate za špijune i izdajnike, kojima će biti onemogućena komunikacija sa stranim zvaničnicima? Sve sa fotografijama čime će sezona lova na neprijatelje biti ozvaničena. Još je zanimljivije da ovakvi kreativni prijedlozi dolaze od diplomata. Sada na udar dolaze “kolaboracionisti” i vrijeme kada će doušnici po kafanama imati pune ruke posla. Ako je to demokratizacija društva i doprinos pluralizmu mišljenja – mašala – napredak je nemjerljiv – ocjenjuje Topić za BUKU.

Najava novog zakona dolazi u trenutku kada Srbija ozvaničava svoju saradnju sa EU, pogotovo sa Njemačkom, u pogledu istraživanja nalazišta litijuma, a što nije isključio ni Predsjednik RS Milorad Dodik.

Ovo je novina u obračunu, neće se voditi bitka protiv stranih organizacija i ambasada, već “kolaboracionista”, onih koji se usude s njima komunicirati.

Narodni poslanik Tanja Vukomanović (PDP) kaže kako nije vidjela prijedlog, ne zna ni da li još postoji, tako ne može detaljno komentarisati šta bi on konkretno uticao.

– Prema onom što sam mogla da vidim iz medija, rekla bih da je suludo i da ništa dobro neće donijeti Republici Srpskoj. Mislim da od ovoga na kraju neće biti ništa, već da je samo još jedna tema za skretanje pažnje sa stvarnih problema ove zemlje ili nekih novih planova ove vlasti. Ako pitate ljude na vlasti, uvijek je bolje da se priča o izdajnicima i stranim plaćenicima nego o litijumu, zaduženjima i slično – dodaje naša sagovornica.

Sa druge strane, ako do toga stvarno dođe biće ovo veliki korak unazad, još jedan sulud potez koji će nas dodatno izolovati, uticati na poslove mnogih građana, mnogima staviti mete na čelo i otežati život u ovoj zemlji.

– Koliko god mislim da od toga neće biti ništa, sama pomisao na to da je nekome palo na pamet da najavi “liste izdajnika” sa fotografijama ljudi, i gotovo ih izjednači sa licima sa potjernice, je zastrašujuća. Opet neki zakoni “za naše dobro” koji nam ništa dobro neće donijeti – zaključuje Vukomanović.