U pojedinim frizerskim salonima u Srpskoj došlo je do novog skoka cijena usluga, najskuplje muško šišanje košta i do 43 KM, a neki su najavili i novo korigovanje cjenovnika.

Najniža cijena muškog šišanja u Banjaluci je 8 KM u prigradskim naseljima, dok je za sređivanje brade potrebno odvojiti 12 KM.

– Šišanje sam plaćao 10 KM, pa je cijena skočila na 15 KM. Prije tri dana sam otišao da se ošišam i tu uslugu sam platio 20 KM. Smatram da je to zaista skupo, jer se muškarci šišaju na svake dvije do tri sedmice – rekao je jedan mladić, koji se šiša u naselju Starčevica.

Vlasnik salona “Delija Barber” i edukator Mirza Delić za Srpskinfo kaže da u njihovom salonu svaki frizer ima različitu cijenu šišanja.

– Cijene šišanja u zadnjih pola godine nismo dizali i kreću se od 20 do 43 KM. Cijena brijanja je 23 KM, a klasično brijanje „vrući peškir“ košta isto kao i cijena usluge šišanja. U septembru planiramo ponovo dizati cijene do nekih 25% – rekao je Delić.

Cjenovnik, kako objašnjava, koriguju  na otprilike svakih godinu dana, jer dosta ulažu u znanje, edukacije i sam brend.

– Osim toga, potražnja nam je iz mjeseca u mjesec sve veća pa dizanjem cijena filtriramo klijentelu koja nam dolazi, kako ne bi čekali na termine duže od sedam dana – istakao je Delić. Dodao je da od aprila do avgusta uvijek vladaju velike gužve, pa se na termin trenutno čeka i do tri sedmice.

Da su cijene usluga malo skočile, potvrdili su i u  „Barbershop Žare“ iz Banjaluke.

– Usluga šišanja sada košta 15 KM, dok je za šišanje i brijanje u kombinaciji potrebno odvojiti do 27 KM. Cijene za sada više neće ići gore – poručili su oni.

Mušterije koje im dolaze su obično, kako kažu, stalne i nisu im se žalile na poskupljenje.

-Kod nas se može odmah doći na termin ako se ukaže prilika, ali je poželjno zakazivanje – poručili su iz ovog salona.

Predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banjaluka Žana Arsić kaže da su cijene u salonima podignute u februaru.

– Cijene muškog šišanja se kreću obično od 15 do 35 KM. Cijena zavisi od lokacije, troškova poslovanja, ali i brendova sa kojima ljudi rade – rekla je Arsićeva.

Objasnila je da nije ista cijena kirije u samom centru grada, na Starčevici ili u Budžaku, te dodala da neko koristi šampon od 5 KM, a neko od 35 KM.

– To je klasična ponuda tržišta, a svako odlučuje gdje će ići da se šiša – zaključila je Arsićeva.

Dodala je da su skočile i usluge ženskog uljepšavanja, pa je tako za šišanje i feniranje minimalno potrebno odvojiti 35 KM, dok je za farbanje u salonu njihovom farbom potrebno odvojiti od 55 do 70 KM u zavisnosti od dužine kose.

– A ko klijent traži neki dodatni tretman prilikom šišanja to naravno utiče na završnu cijenu – objasnila je Arsićeva.

Arsićeva kaže da im najveći problem predstavlja u poslovanju granica od 50.000 KM, koja garantuje status malog preduzetnika.

– Cijene svega su skočile i poskupilo je samo poslovanje. Skočio je minimalac, topli obrok, prevoz. Ko ima dva radnika sigurno će već negdje u julu izgubiti status malog preduzetnika i moraće plaćati porez na dohodak od 10%. To je baš veliki udar na male preduzenike – rekla je Arsićeva.  Dodala je da kada se jednom izgubi status malog preduzenika, onda se tri godine to ne može vratiU udruženjima za zaštitu potrošača kažu da su previsoke cijene muškog šišanja čisto pretjerivanje.

Istakli su da je to pomodarstvo i nema nikakve veze sa realnošću.