Povodom najavljenog razmatranja izmjena i dopuna Odluke o javnom vodovodu i kanalizaciji na sjednici Skupštine grada Banja Luka, smatram nužnim da ukažem na ozbiljne probleme koje ovakav prijedlog može proizvesti ukoliko se usvoji u sadašnjoj formi, poručio je predsjednik GO Demos Banja Luka Boran Bosančić
Smatra da porodicama koje imaju baštu do 500 kvadrata treba dozvoliti zalijevanje zato što dosta ljudi žive od poljoprivrede, u suprotnom ih tjeramo da idu u prodavnice i markete.
Pojedine odredbe iz prijedloga su u suprotnosti sa Zakonom o komunalnim djelatnostima, a sam pristup pitanju nestašice vode, kroz prijetnje kaznama i zabrane koje pogađaju sve građane jednako, nije sistemsko rješenje, već pokušaj prebacivanja odgovornosti s institucija na stanovništvo. Svi znamo da to nikada ne prođe dobro.
-Svi se slažemo da je neracionalna potrošnja vode stvaran problem, posebno u periodima visokih temperatura i smanjenog dotoka vode. Međutim, neprihvatljivo je da se zbog toga kolektivno kažnjavaju i oni koji vodu koriste racionalno ili su prinuđeni da je akumuliraju zbog višednevnih i višenedjeljnih nestašica, jer to nije njihova krivica- ističe Bosančić.
Zbog toga najavljuje podnošenje amandmana kojim ću tražiti da se iz Odluke brišu tačke kao što su zabrana zalijevanja bašti do 500 kvadrata i zabrana akumuliranja vode za osnovne potrebe domaćinstava.
-U mnogim dijelovima našeg grada, posebno u ruralnim područjima poput platoa Manjače, građani su prinuđeni da skupljaju vodu jer je često nema i po 20 dana. Oduzeti im pravo na zalihe znači dovesti ih u životno ugrožavajuću situaciju. Trebamo dozvoliti ljudima da imaju baste za svoje potrebe, a ne da ih prijeteći kaznama šaljemo u velike markete – poručuje Bosančić.
Umjesto sistema kažnjavanja, predlaže tokom ljeta uvođenje dvotarifnog sistema naplate vode za domaćinstva, kojim bi osnovna potrošnja (npr. do 45 kubika tromjesečno) bila zadržana po postojećim cijenama, a svaka potrošnja iznad toga naplaćivala se po višoj tarifi npr 5 KM po kubiku. Tako bi oni koji troše više – plaćali više, a građani s osnovnim potrebama ne bi trpjeli ni finansijske ni pravne pritiske.
– Na kraju, podsjećam da građani uredno plaćaju račune za vodu, a često – vodu nemaju. To je najteži oblik kažnjavanja u 21. vijeku i odgovornost za takvo stanje mora ostati tamo gdje pripada – na nadležnim službama i institucijama, a ne na leđima građana – kaže Boran Bosančić.
U tom duhu, pozivam kolege odbornike da podrže razumne i pravične amandmane, kako bismo došli do održivog rješenja u interesu svih građana.