Bivši visoki predstavnik o narednim koracima Šmita i mogućoj smjeni Dodika
Kakvi su mogući naredni koraci Kristijana Šmita te da li može doći do smjene Milorada Dodika u intervju za N1 komentarisao je bivši visoki predstavnik u BiH, Volfgang Petrič.
“Strpljenje je za Dodika definitivno pri kraju. I to Ne samo s Amerikancima i Britancima, sada je čak i Njemačka, kako čujem, ponovno udvostručila svoju odlučnost da stane na kraj njegovim provokacijama. Berlin i sve veći broj drugih prijestonica EU shvaTaju da je Dodik došao do tačke bez povratka i smatraju da se mora poduzeti pravni postupak”, rekao je Petrič.
Potom je dodao:
“Odluke visokog predstavnika o ukidanju dva zakona ima punu podršku ogromne većine. Ako ovo prođe neopaženo, posljednja inicijativa NSRS predstavljala bi dosad najteže kršenje Dejtonskog sporazuma, i – ako bude prihvaćeno – nedvojbeno bi značilo kraj Bosne i Hercegovine kakvu poznajemo. Stoga je važno pažljivo razmotriti sve dostupne opcije. Po mom mišljenju odluke OHR-a otvaraju put pravnim postupcima prema Ustavu BiH. Ako bi se takvo kršenje Ustava dogodilo u nekoj drugoj zemlji Evrope, odmah bi se aktiviralo državno tužilaštvo zemlje. Ima li javnog tužitelja spremnog da sprovede vladavinu prava u Bosni? Nadam se. Na međunarodnom nivou, predstojeći samit NATO-a u Viljnusu biće važan i za zapadni Balkan. Zbog stalne agresije Rusije na Ukrajine i njenih regionalnih uticaja, spekuliše se o mogućem premještanju specijalnih snaga Sjevernoatlantskog saveza u BiH”, rekao je on.
Na pitanje da ukoliko dođe do toga da Šmit donese odluku o smjeni Milorada Dodika, kakve bi mogle biti reakcije njegovih bliskih saradnika, Petrič kaže:
“Čujem da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić veoma nesrećan zbog Dodika i stalnih provokacija. Beograd je angažovan u pristupnim pregovorima s EU i ne treba još jednu glavobolju. Dijalog Beograda i Prištine o normalizacija odnosa Srbije i Kosova je u ključnoj fazi za koju Vučiću treba sva podrška Brisela i Vašingtona koju može prikupiti. On želi zatišje na bosanskom frontu. Što se tiče Moskve, međunarodna zajednica će se pokrenuti brzo protiv bilo kojeg ruskog zastupnika. Viktor Orban velika je antievropska smetnja, ali preslab da bi napravio stvarnu štetu u BiH. Ukratko, optimista sam da će i ova kriza proći. Ali, tada je potrebno primijeniti snažniju i proaktivniju strategiju. EU, UK i SAD rade na tome. Sprema se zaokret u budućnosti BiH bez Dodika”, istaknuo je Petrič.
Petrič je za N1 rekao koji bi su najpametniji koraci koje bi međunarodna zajednica trebalo da napravi.
“Danas postoji više održivih načina i sredstava od bonskih ovlaštenja. Da prošli izbori u Republici Srpskoj nisu bili namješteni, do sada bismo vidjeli drugu Republiku Srpsku. RS bez nelegitimnog predsjednika. Još važnije, bh. pravosudni sistem, državno tužilaštvo, moraju biti na nivou evropskih standarda i početi postupati po Ustavnim odredbama. Zakoni vrijede za svakog građanina Bosne i Hercegovine – uključujući predsjednika Republike Srpske. Suočimo se s tim: rijetko postoji neki bosanski političar koji je učinio toliko zla vlastitom narodu i rodnoj zemlji. Mladi odlaze u EU jer ne vide perspektivu za sebe. Ko će onda vraćati gigantski proračunski deficit RS koji je Dodik nakupio? Ne on, bojim se. Provocirajući međunarodnu zajednicu, jednostavno želi skrenuti pažnju sa ekonomske i finansijske katastrofe koju on stvorio. Osjećam da smo svjedoci početka odlučujućeg poglavlja za bolju Bosnu. A Dodik neće biti dio toga”, zaključio je Volfgang Petrič.