Biljku poznatu kao „drvo novca“ morate imati u kući: Evo gdje je čuvati da biste se obogatili
Da se na samom početku razumijemo – svi bismo mi željeli da postoji nešto što će nam na brz i lak način stvoriti dovoljnu količinu novca da živimo lagodan život. Ipak, kažu da magija postoji samo ako se u nju vjeruje. Na tom putu, dobro je imati malu pomoć, a oni koji su probali život po Feng šui principima, tvrde da ovo zaista djeluje.
Vjerovali ili ne, za ovu biljku mesnatih listova tvrdi se da pozitivno utiče na posao i privlači energiju novca, a u Aziji se čak prenosi s koljena na koljeno zbog pozitivnih dejstava.
Nastavite sa čitanjem i otkrićemo vam kako se održava parac (još jedan naziv za drvo novca), kako se razmnožava i šta je prema Feng šuiju potrebno da učinite da zaista djeluje.
Drvo novca – vjerovanje
Prema nekim vjerovanjima istočnjačkih učitelja, krasula je biljka koja, ako je držite u glavnoj prostoriji, ukućanima donosi više novca. Zovu je još i Japansko drvo, dolar drvo i parac, a ime je dobila zbog listova ovalnog oblika koji podsjećaju na kovanice novca, piše sajt Berza biljaka.
Tokom devedesetih godina ova biljka je imala veliku popularnost, pa je nakon toga počela da opada. No, kako se razne stvari vraćaju u modu, ista stvar se dešava i sa krasulom. Ovog puta je zbog njenog specifičnog izgleda koji se veoma lako može uklopiti u moderan dizajn.
Takođe, parac je toliko jednostavan za održavanje da ga mogu uzgajati i oni koji nikada prije toga nisu imali biljke. Dakle, veoma je teško pogriješiti s njom, jer uopšte nije zahtjevna.
Drvo novca je posebno zanimljivo po tome što se za nju vezuje vjerovanje, kao što joj sam naziv kaže, da donosi novac. Odakle to potiče? Iz kineske legende. Naime, jedan siromašni seljak je molio bogove da mu donesu bogatstvo. Kada se vratio na svoje imanje, zatekao je ovu biljku u zemlji niotkuda, niko je nije zasadio niti je znao odakle potiče.
Od tada se seljaku preokrenula sudbina i zaradio je mnogo novca uz pomoć svog plodnog zemljišta. Ova legenda je postala dio Feng šuija, prema kome svaka stvar u prostoru ima svoju energiju.
Potrebno je obezbijediti dobar protok energije da bi ukućani napredovali, ostvarivali svoje ciljeve i planove i postigli duhovno i materijalno bogatstvo. To je razlog zašto se krasula drži u hodniku s desne strane, blizu ulaznih vrata. Hodnik predstavlja mjesto protoka energije u svakom domu, zato je simbolično tu smjestiti ovu biljku, kako bi novac tekao.
Krasula – njega, sve što je potrebno da znate
Kada je u pitanju krasula njega je prilično jednostavna. Ova biljka ne raste previše u visinu, maksimalno do 30 centimetara, te se može držati u manjim i srednjim saksijama. Postoje druge vrste „drveta novca” koje rastu i do par metara u visinu, ali to nije krasula.
Parac spada u sukulentne biljke (listovi su mesnati, skladište vodu), cvjeta tokom zime, pa sve do proljeća, sitnim bijelim cvjetovima. Potiče sa juga Afrike, zato bolje podnosi visoke nego niske temperature.
Zemlja u kojoj treba biti posađena je ista kao za kaktuse i ostale sukulente (40% pijeska, 20% šumskog humusa, 20% zemlje za cvijeće, a ostatak sitni šljunak, perlit, lomljena cigla).
Upravo zbog izgleda biljke je kod nas ova sobna biljka i dobila ime „parac”. Njeni mesnati listovi koji su puni vode podsjećaju na džepove pune novca. A veliki broj listova na stablu govori o bogatstvu koje će vlasnik biljke steći, prenosi Krstarica.
Krasula održavanje teče ovako: u toku zime, biljku treba zalivati sa što manje vode, 1-2 puta tokom cijele sezone. Idealna temperatura u ovom periodu je oko 10°C. Ukoliko vam je teško da održavate ove uslove u toku zimskog perioda, možete je držati i na toplom s tim što je u tom slučaju potrebno da je češće zalivate.
Koliko često se krasula zaliva?
Zalivanje krasule vam zasigurno neće biti nikakav problem. U ljetnim mjesecima ju je potrebno zalivati nešto češće. Održavanje krasule nije teško, jer je dovoljno zalivati je svega jednom u dvije sedmice i tokom ljetnih mjeseci.
Najveća greška koju možete učiniti sa drvetom života jeste da ga zalivate prečesto. To može uzrokovati da korijen istruli i da listovi počnu da opadaju i da se suše.
Postoji jedan vrlo prost trik koji će vam odgovoriti na pitanje koliko često treba zalivati krasulu. Stavite prst u zemlju, ako vam do dna saksije djeluje da je voda sasvim suva, to znači da je vrijeme za zalivanje.
Obavezno uzmite saksiju sa rupicama, da bi se u tacni mogao odliti višak vode. Ostavite oko pola sata vodu u tacni, ako je i dalje bude bilo, višak vode prospite. Dakle, ako je zemlja i dalje vlažna, krasula drvo novca ne treba biti zalivena.
U ljetnim mjesecima je preporučljivo da biljku držite na terasi, jer baš dobro podnosi ljetne temperature. No, potrudite se da je ne držite na direktnom suncu, jer tad postoji mogućnost da će sunce spržiti listove.
Čak i da se to dogodi, to nije ništa strašno, sačekajte par sedmica i listovi koji su izgorjeli će sami otpasti.
Kada se uzgaja krasula prihrana je potrebna samo u proljećnim mjesecima, kada biljka aktivno raste. Koristi se prihrana na hormonskoj bazi koju možete kupiti u svakoj poljoprivrednoj apoteci. Nju pomiješajte sa vodom i zalijte biljku.
Krasula razmnožavanje
Razmnožavanje krasule se odvija na tri načina. Prvi je preko sjemena, koje je neophodno zasaditi u saksiju, sa već preporučenim sastavom zemljišta. Sjeme će proklijati za oko mjesec dana, ne zalijevajte je prečesto.
Drugi način razmnožavanja, koji se smatra prilično uspješnim, jeste da isječete grančicu biljke. Učinićete to oštrim makazama kako ne biste pokidali žile. Ostavite par dana da se grančica osuši, a onda je zasadite u mješavinu zemlje i pijeska.
Zalijte mladu krasulu i to činite jednom sedmično, zemlja ne treba da bude stalno mokra, već vlažna ili suva. Ipak, češće se zalijeva prvih mjesec dana dok biljka ne pusti korenje.
Da li biljka klija, lako se primjećuje po tome što ne vene i ne suši se, već stoji uspravno i upija vodu. Nakon mjesec dana ćete sigurno znati da li je ovaj metod bio uspješan. A ako se poštuju sva prethodno navedena pravila, metod je uspješan gotovo 100%.
Na mjestu gdje ste isjekli grančicu, na drvetu novca će se pojaviti jedna ili dvije nove mlade grane, u zavisnosti od toga gdje i kako ste isjekli.
Ako već imate iskustva sa razmnožavanjem krasule, možete koristiti i drugi metod, koji nije toliko uspješan. Isjecite list krasule, ali pošto je list osjetljiv, veća je šansa da ovaj način ne uspije. Potrebno je dva dana sušiti, a potom posaditi u šljunkoviti kompost. Dalje ga čuvate isto kao i grančicu, sem što je možete iznijeti na sunce. Dakle, dosta sunca i malo vode, zemlja neka bude tek malo vlažna.
Nakon mjesec dana biljka će početi da pušta žile, ostavite je u istoj saksiji dok ne počne da joj raste stabljika, pa je presadite u veću saksiju.