BiH uvozi čak i pse: Šta je neophodno da usvajanje ljubimca bude legalno
Problem pasa lutalica svakako je prisutan u Bosni i Hercegovini. No, srećom, postoje fosteri za njih, kao i dobri ljudi koji često snose troškove samo da čovjekov najbolji prijatelj ne bi lutao ulicama i gladovao.
Registrovana skloništa
Zahvaljujući njima, mnoštvo pasa, ali i mačaka biva usvojeno i na taj način usrećeno. Ljubitelji krznenih četveronožaca svjedoci su sve češćeg usvajanja pasa iz inostranstva u BiH, ali i obrnuto.
Iako se često to radi bez adekvatnog nadzora i registracije, odnosno, drugim riječima, ilegalno, ima onih koji to rade prema svim propisima. A ne treba puno vremena ni novčanih sredstava.
Neophodno je da se izvadi takozvani komercijalni certifikat, koji izdaje veterinarska inspekcija putem udruženja, odnosno skloništa koja su registrovana. Ovo predstavlja i jedini legalni način usvajanja pasa i mačaka van BiH, ali i uvoza u BiH.
To podrazumijeva da pas mora provesti 21 dan u skloništu, mora biti vakcinisan protiv bjesnila, biti u karantinu na praćenju, nakon čega se odradi klinički pregled i izdaje se certifikat koji ovjerava veterinarska inspekcija.
Najčešće se dogovori i prevoz životinje do države u kojoj se usvaja.
Prema raspoloživim podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prva četiri mjeseca ove godine u BiH je uvezeno 45 pasa mješanca, a izvezli smo 1.233 psa mješanca.
– Takođe, u navedenom periodu izvezli smo 75 domaćih mački – kazali su iz UIO.
Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca vade nekomercijalni certifikat koji im je neophodan kako bi ljubimca poveli sa sobom, naprimjer, na ljetovanje.
Posjedovati pasoš
Naime, u skladu s regulativama Evropske unije, potrebno je da kućni ljubimci prilikom nekomercijalnog kretanja iz BiH u države članice EU posjeduju pasoš (vlasničku knjižicu) i veterinarsko-zdravstveni certifikat.
Certifikat je dokument koji se izdaje psima i mačkama da bi mogli putovati izvan granica BiH. Da bi životinja dobila certifikat, potrebno je da bude čipovana, da posjeduje novi pasoš za kućne ljubimce i da ima vakcinu protiv bjesnila koja mora biti aplicirana životinji najmanje 21 dan prije očekivanog putovanja.
Cijene variraju, ali otprilike košta oko 50 KM, te je potrebno ovjeriti certifikat u opštini nakon izdavanja.
Šta kaže Zakon
Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja u članu 8. navodi:
– Imaoci pasa i mačaka dužni su da registriraju pse i mačke u veterinarskoj organizaciji koja vodi registar životinja u roku od sedam dana od dana sticcanja vlasništva. Radi identifikacije, sve životinje trajno trebaju biti označene, a imaoci pasa i mačaka dužni su da obave trajno označavanje pasa i mačaka pomoću mikročipa koje izvodi samo veterinar. Zabranjeno je uklanjanje mikročipa, osim u slučaju ako za to postoje opravdani zdravstveni razlozi, prenosi Avaz.