Matija Bećković, srpski književnik i akademik je izjavio da je nedavno objavljivanje originalnog spiska srpske djece, koje je iz ustaških logora spasila Diana Budisavljević, još jedan dokaz da ono što je bilo ne može biti i zaboravljeno i skriveno.

– To je još jedan dokaz da će, sve što je bilo sakriveno, biti otkriveno i da ono što je bilo, ne može biti zaboravljeno. Nažalost, morali smo samo toliko dugo čekati, rekao je Bećković. On je dodao da se, međutim, nikada nije gubila nada da će to jednom izaći na vidjelo. – To je sve posebna istorija, koja ide u istoriji kosmosa, rekao je Bećković.

Nedavno otkriveni spisak 5.800 srpske djece, koje je humanitarka austrijskog porijekla Diana Budisavljević spasila iz logora smrti Nezavisne Države Hrvatske (NDH), izložen je od danas u atrijumu Narodnog muzeja Srbije u Beogradu, gdje će zainteresovani moći da ga pogledaju u narednih deset dana, a spisak je već i digitalizovan.

Originalni spisak, koji je odnedavno u posjedu Muzeja žrtava genocida iz Beograda, a za koji se smatralo da je izgubljen ili uništen, nastao je polovinom 1942. godine nakon Bitke na Kozari, a sadrži imena i prezimena dece, njihovih roditelja, datum i naziv logora iz kojeg su spasena, kao i starosnu dob i identitet hrvatskih usvojilaca.

Diana Budisavljević bila je humanitarka austrijskog porijekla, udata za ljekara srpske nacionalnosti u Zagrebu, koja je tokom Drugog svjetskog rata spasila više od 10 hiljada djece iz ustaških logora smrti u NDH. Djeca koju je pokušavala da spasi bila su uglavnom srpske nacionalnosti sa područja u kojima je Nezavisna država Hrvatska vršila genocid nad Srbima.

Ona je vodila kartoteku o djeci, s nadom da bi jednoga dana ona mogla biti vraćena svojim biološkim porodicama, ali joj je po nalogu Ministarstva socijalne politike Hrvatske maja 1945. godine ta dokumentacija oduzeta.