Lokalni izbori su iza nas, a pred strankama period kada sumiraju rezultate. Najviše razloga za zadovoljstvo imaju u SNSD-u, bez obzira na to što su izgubili poziciju gradonačelnika u dva najveća grada Republike Srpske – Banjaluci i Bijeljini. Ubjedljivu pobjedu i istorijski rezultat ostvarili su u Prijedoru, gdje je SNSD-ov kandidat za gradonačelnika, Slobodan Javor iza sebe ostavio Maju Dragojević Stojić iz SDS-a sa oko 8.000 glasova razlike. Prijedorčani su povjerenje ukazali i SNSD-ovoj odborničkoj listi, pa će u skupštinske klupe sjesti čak 11 odbornika te partije.

Na iznenađenje mnogih, odmah iza njih je Ujedinjena Srpska, sa čak četiri osvojena mandata, što je duplo više u odnosu na prethodne izbore. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je ova stranka u prethodnom skupštinskom sazivu imala zamjenika gradonačelnika, koji je na toj poziciji ostao i nakon napuštanja partije, a koji je, takođe, nakon ostavke Dalibora Pavlovića, obavljao funkciju prvog čovjeka grada.

Odmah iza Ujedinjene Srpske su Potkozarski narodni poret i Narodna partija Srpske, koje će imati po tri odbornika u lokalnom parlamentu, što je veliki uspjeh za obje partije, s obzirom da prvi put učestvuju na izborima. To se posebno odnosi na PNP, jednu od najmlađih političkih stranaka u Srpskoj, koju su osnovali bivši članovi prijedorskog PDP-a. Ovo nije iznenađenje, jer partija ima kvalitetan kadar.

Razloga za nezadovoljstvo nemaju ni u SPS-u, ni SP-u. Oni su osvojili po dva mandata. Za razliku od SPS-a koji je, u kampanji, bio prilično aktivan, kandidati Socijalističke partije bili su, u najmanju ruku inertni. Posebno je zanimljiva i njihova kandidatska lista, na kojoj su se našli i medijski radnici – snimatelj lokalne televizije, Boško Kragulj, koji je, kako saznajemo, tokom snimateljskog rada na terenu vrbovao sagovornike da mu daju glas, što  nije urodilo plodom. U skupštinsku klupu želio je i direktor te medijske kuće, Goran Vujčić, ali mu se želja nije ostvarila. Osvojio je 29 glasova, što nije neuspijeh, ako se u obzir uzme činjenica da je riječ o potpuno nepoznatoj ličnosti, čiji je jedini i, pritom, neuspješni poduhvat tokom direktorskog mandata bio prijedlog da se ugasi lokalna televizija. U Kozarskom vijesniku, iako posluju vise od pola vijeka, ne znaju da se medijski radnici, a naročito rukovodstvo ne bi smjeli opredjeljivati za bilo koju političku opciju, a posebno ne bi smjeli, ni trebali biti kandidati. Ali, uzimajući u obzir njihovo neznanje na svim drugim poljima u oblasti novinarstva, ovo je i zanemarivo. Elem, u SP-u su se kandidati stranke nakon izbora i potukli, zbog navodne krađe glasova.

SDS će u prijedorskoj skupštini imati tri odbornika i oni će, kako sada stvari stoje, biti jedina opozicija. Narodni front doživio je potpuni debakl, kao i u većini gradova i opština u Srpskoj. Nisu prešli cenzus, kao ni Nezavisni pokret Igora Radojičića i Republička partija Srpske.

Ono što je posebno interesantno jeste činjenica da je sa prijedorske političke scene izbrisan DNS, koji je, dok je na njegovom čelu bio Marko Pavić, vedrio i oblačio Prijedorom. Prije četiri godine stranka je osvojila vise od sedam hiljada glasova i šest mandata, a na ovim izborima svega 564 glasa. Dok lider stranke, Nenad Nešić, pokušava da loš izborni rezultat, ne samo u Prijedor, već u cijeloj Srpskoj, opravda činjenicom da on kao vođa partije ne živi u najvećem gradu Republike Srpske, moramo ga demantovati i podsjetiti da ni Marko Pavić nije bio na banjalučkoj adresi, ali je iz Prijedora i te kako uspješno vodio stranku. Poražavajuće je i to što u ovoj partiji u Prijedoru vise nema istaknutih članova. Zapravo, jedva da ih i ima, što je priznao i sam Nešić, rekavši da su jedva sastavili odborničku listu.

Dakle, zaključak je da je SNSD neprikosnoveni pobjednik izbora, DNS je nestao i teško je da će se ikada moći vratiti na političku scenu, barem ne u starom sjaju, a opozicije u Prijedoru gotovo da i nema.