Američki profesor tačno prognozirao sve američke izbore od 1984: Šta predviđa sada?
Američki profesor Alan Lihtman predaje istoriju na Univerzitetu u Vašingtonu već gotovo 50 godina. Postao je nacionalno poznat po nečemu drugom – svom predizbornom modelu koji je nazvao Ključevi Bijele kuće, kojim je tačno predvidio rezultate svih predsjedničkih izbora od 1984.
U videoreportaži o ovom istoričaru New York Times ga naziva “Nostradamusom predsjedničkih izbora”. Tu je reputaciju potvrdio i 2016. kad je, uprkos činjenici da su gotovo sve ankete predviđale pobjedu Hilari Klinton, opet tačno predvidio da će pobjednik biti Donald Tramp. Sam Tramp mu je nakon pobjede poslao čestitku za tačnu prognozu.
Model Ključeva Bijele kuće
Za razliku od drugih istoričara koji se bave isključivo prošlošću, Lihtman je svoje znanje o istorijskim političkim trendovima odlučio primijeniti na predviđanje budućnosti u modelu koji je razvio sa ruskim seizmologom Vladimirom Keilis-Borokom. To je napravio, kaže, jer je zaključio da se klasične predizborne prognoze temelje na pogrešnim pretpostavkama, prenosi Index.hr.
“Analitičari prate izbore kao da su trke konja. Ali istorija nam kaže da glasači nisu zavarani trikovima predizbornih kampanja. Glasači glasaju pragmatično, u zavisnosti od toga koliko je dobro Bijela kuća vladala zemljom”, objašnjava Lihtman za New York Times i dodaje da su ankete puki “isječci u vremenu” i nemaju uticaja na ishod samih izbora.
Svoj model Ključeva Bijele kuće sastavio je s Keilis-Borokom, kojeg je upoznao 1981.
On i Keilis-Borok proučili su sve predsjedničke izbore od 1860. do 1980. i identifikovali 13 faktora ili “ključeva” od kojih zavisi pobjeda predsjednika ili kandidata vladajuće stranke ako je predsjednik već odslužio dva mandata na izborima.
To su:
1. Pobjeda na “midterm” izborima (izborima za Kongres koji se održavaju na pola predsjedničkog mandata)
2. Bez protivkandidata iz vlastite stranke
3. Kandidat je aktualni predsjednik koji traži drugi mandat
4. Nema relevantnog kandidata treće stranke
5. Dobro kratkoročno stanje ekonomije
6. Dobro dugoročno stanje ekonomije (barem jednako dobro kao u posljednja dva mandata)
7. Velike promjene u politici
8. Nije bilo većeg skandala
9. Nije bilo inostranog ili vojnog neuspjeha
10. Bilo je velikog inostranog ili vojnog uspjeha
11. Nije bilo društvenih nemira
12. Predsjednik je harizmatičan
13. Protivkandidat predsjedniku je neharizmatičan
Kao što se vidi, samo posljednja dva od ovih 13 faktora odnose se direktno na same kandidate i njihove osobine.
Sad je uvjeren da će Haris pobijediti
Ove godine predviđa da će potpredsjednica Kamala Haris pobijediti.
“Zašto sam siguran da će Haris pobijediti? Jer je tijesno samo prema anketama, a moj sistem ignoriše ankete”, rekao je Lihtman za CNN.
Dodao je da su te ankete često samo “trenutne slike” s velikim marginama greške: “Ljudi ne odgovaraju anketarima, lažu, mijenjaju mišljenje i anketari moraju pogađati ko su vjerovatni glasači.”
Iako je uvjeren u svoju prognozu, Lihtman je rekao da je nervozan – dijelom zbog puno uznemiravanja i mržnje koju su on i njegova porodica doživjeli, a dijelom zato što je, kako kaže, demokratija zaistau na kocki.
Lihtman pogodio sve rezultate osim Bušove pobjede jer je do tada računao apsolutni broj glasova.
On je svojim modelom pune dvije godine ranije predvidio da će republikanac Ronald Regan ponovo pobijediti 1984, kad njegov demokratski protivkandidat Volter Mondejl još nije ni bio nominovan. Godine 1988. je na proljeće predvidio da će Džordž Buš stariji pobijediti Majkla Dukakisa iako je potonji tada vodio u anketama. Predvidio je i dvije uzastopne pobjede Bila Klintona…