Javno preduzeće “Putevi Republike Srpske” raspisalo je tender za rekonstrukciju dionice magistralnog puta Ljubinje – Stolac, preko prevoja Žegulja, na kojoj će biti izgrađene i treće trake na dva dijela trase, izjavio je direktor ovog preduzeća Miroslav Janković.

“Ovo je najznačajniji infrastrukturni projekat za istočnu Hercegovinu. Riječ je o veoma zahtjevnom terenu zbog velikog nagiba iz pravca Stoca prema Žegulji”, rekao je Janković.

Put iz sedamdesetih više ne zadovoljava standarde

On je istakao da je postojeća saobraćajnica izgrađena sedamdesetih godina prošlog vijeka te da više ne zadovoljava standarde magistralnih puteva.

Prva faza projekta obuhvata zemljane radove i izgradnju sistema za odvodnju i prečišćavanje voda.

“Radi se o zahtjevnoj hidrofazi, koja podrazumijeva prečišćavanje površinskih voda sa kolovoza putem separatora. Na dionici dugoj nešto više od osam kilometara biće ugrađeno 12 separatora kako bi se voda, nakon uklanjanja naftnih derivata i drugih zagađivača, mogla bezbjedno ispuštati u okolinu. To je u skladu sa novim ekološkim standardima”, naveo je Janković.

Otvaranje pristiglih ponuda zakazano je za 9. narednog mjeseca, nakon čega bi trebalo da bude održana i elektronska aukcija.

“Nadam se da neće biti žalbi na postupak javne nabavke kako bismo što prije mogli zaključiti ugovor i uvesti izvođača u posao”, rekao je Janković.

Rok za izvođenje radova predviđen je na 18 mjeseci, ali će, kako je naveo, sa izvođačem biti usaglašena dinamika kako bi radovi bili završeni do druge polovine naredne godine, kada se očekuje raspisivanje tendera za završnu fazu projekta.

Janković procjenjuje da bi kompletna rekonstrukcija saobraćajnice mogla biti završena za približno dvije godine.

“Obezbijedili smo sredstva, pripremili uslove i raspisali javnu nabavku. Riječ je o kapitalnom projektu koji nije realizovan u proteklih 15 do 20 godina”, rekao je on, za RTRS.

Podsjetio je da je prije tri godine završena dionica od Ljubinja prema Žegulji, te da je aktuelni projekat nastavak modernizacije ove putne komunikacije.

“Vrlo brzo završićemo i ovaj dio, čime će kompletna saobraćajnica biti uređena i modernizovana”, zaključio je Janković.