Nemanja Sjenica, osumnjičen za ubistvo Dejana Kostića Dele trenutno se nalazi u bjekstvu. O njemu se, za razliku od njegovog oca, nije mnogo znalo, ali i on je poput oca dobro poznat policiji.

Javnost ne zna mnogo, ali policija zna – u evidenciji ima podebeo dosije, iako ima tek 30 godina. To što o njemu javnost ne zna mnogo pokazuje da je dosta oprezan. Nema ni društvene mreže, ne eksponira se mnogo, iako je poprilično “opasan momak”.

Portal Provjereno istražio je dosije Nemanje Sjenice, gdje se može vidjeti da je on evidentiran po osnovu izvršenja više krivičnih djela.

Pretežno su to krivična djela iznude, ucjene, nasilja i ugrožavanja javne bezbjednosti.

Već kao maloljetnik, sa 14 godina 2008. godine dva puta je evidentiran za krivično djelo iznuda, a sa 15 godina izvršio je osam krivičnih djela. Od 2011. do 2019. godnije se “pritajio” i nije počinio ni jedno krivično djelo. Posljednji put prije sinoćnjeg ubistva evidentiran je 2022. godine

Evidentiran je i za krivično djelo terorizam, šumsku krađu, protivzakonito useljenje, te tri puta za zloupotrebu službenog položaja.

Jelenko Kopranović – Sjenica, stari znanac policije

I ime njegovog oca je opšte poznato u banjalučkom kriminalnom podzemlju i stupcima crne hronike.

Tokom dugogodišnje kriminalne karijere Jelenko Kopranović korisitio je nekoliko identiteta: Jelenko Sjenica, Zoran Pavić, Siniša Pavić i Mirko Sjenica.

Po prvi put je evidentiran davne 1992. godine za krivična djela protivpravno lišenje slobode i povredu tajnosti glasanja.

Njegovo ime se često povezuje s nasilničkim ponašanjem i incidentima u gradu, a poznat je i po napadima na službena lica i organe reda.

U incidentu koji se dogodio lani udario je komunalnog policajca u noćnom klubu u Banjaluci, zbog čega je bio uhapšen i u jednomjesečnom pritvoru. Osnovni sud u Banjaluci je prošle godine u januaru potvrdio optužnicu protiv njega, ali presuda još izostaje. Sud je ujedno odbio prijedlog tužilaštva da se optuženom produži pritvor u kojem je proveo mjesec dana, te je Kopranović pušten da se brani sa slobode, uz mjere zabrane.

Kopranović ne smije prilaziti oštećenom na 300 metara, niti policijskoj stanici u kojoj ovaj radi.

Banjalučko tužilaštvo je tražilo produženje pritvora Kopranoviću zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo te se mnogi pitaju zašto se Kopranović uopšte i nalazi na slobodi kao i o efikasnost pravosuđa.

Bio je umiješan u krađu luksuznih automobila. U jednom slučaju, zajedno sa Perom Blagojevićem, optužen je za krađu “mercedesa”.

Takođe, bio je umiješan u saobraćajni incident gdje je, nakon svađe, šakom udario vozača automobila u Banjaluci.

Sjenica je presudom Osnovnog suda u Banjaluci od 08.10.2010. godine osuđen na kaznu zatvora od 2 godine i 6 mjeseci (na osnovu sporazuma o priznanju krivice zaključenim sa tužilaštvom) zbog ubistva vojnog policajca.

Za drugo ubistvo je osuđen u Švajcarskoj na 13 godina i devet mjeseci i tu kaznu je odležao.

U maju 2023. godine, uhapšen je zajedno sa Dankom Kajganićem, bratom glavnog tužioca BiH, zbog krađe automobila “Jaguar” ali se na kraju ispostavilo da nije povezan sa krađom te da posjeduje isti automobil kakav je ukraden.

Na njega je pucano nekoliko puta, a u zatvoru u Tunjicama je pretukao Dragana Paravinju. Interpol iz Ciriha je za njim raspisao potjernicu zbog krađe vrijedne 73.000 franaka.

Hapšen je i zbog prijetnji svjedocima u sudskom postupku.

Šta radi sistem?

Koliko puta neko mora da prekrši zakon, koliko optužnica mora biti podignuto, koliko presuda izrečeno da bi ga sistem konačno stavio iza rešetaka?

Čak i kada udari komunalnog policajca u noćnom klubu, Jelenko je pušten da se brani sa slobode.

Osnovni sud u Banjaluci potvrdio je optužnicu, ali presuda i dalje nije donesena. Kako god, policija ga je hapsila bezbroj puta. I uglavnom je na tome ostajalo. Tuzilastvo i sudovi, ako je sutiti po dostupnim informacijama, u slucaju Sjenice starijeg, nisu bas agilni.