Služena ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save na Vračaru
Ponoćnu božićnu Svetu arhijerejsku liturgiju u Hramu Svetog Save u Beogradu služio je vikar patrijarha episkop hvostanski Aleksej, uz sasluženje sveštenstva beogradskih hramova.
Njegova svetost patrijarh Porfirije služiće jutarnju božićnu liturgiju u Hramu Svetog Save u Beogradu od 9 časova.
Pravoslavni vjernici koji Božić praznuju po julijanskom kalendaru slave danas ovaj najradosniji praznik. Na Božić ujutro, prije svitanja, zvone sva zvona na pravoslavnim hramovima i objavljuj rođenje Bogomladenca i početak božićnog slavlja.
U hramovima se čita poslanica patrijarha Porfirija i arhijereja Srpske pravoslavne crkve /SPC/ u kojoj su pozvali pravoslavne Srbe da po svaku cijenu među sobom grade mostove razumijevanja, ljubavi i mira, te poručili da vjeruju da će za srpski narod zasjati sunce pravde.
Patrijarh srpski Porfirije, sa arhijerejima SPC, čestitao je u poslanici Božić i pozvao vjerni narod da ovaj praznik, u godini obilježavanja 850 godina od rođenja Svetog Save, provedu pomireni i jedinstveni, uz poruku da ne smiju da zaborave na one koji ove dane radosti provode stradajući i tugujući, prognani iz svojih domova poput Hrista, a prije svega narod na Kosovu i Metohiji.
“Srpski narod je u ovoj svojoj vekovnoj postojbini već četvrt veka najugroženiji i najnezaštićeniji narod na evropskom kontinentu. Izložen pritiscima, hapšenjima, nasilnom otimanju opštinskih samouprava, gašenju lokalnih zdravstvenih službi, otimanju zemljišta i druge privatne imovine, rušenju grobalja i spomenika kulture, neprestano biva zastrašivan i proganjan”, navodi se u poslanici.
Patrijarh i arhijereji poručuju da su u svjetlu primjera Svetog Save pozvani da sa pažnjom osluškuju mladost, da je poštuju, čuvaju i osnažuju u svemu što je dobro i čestito.
“U isto vreme, naša je obaveza da, osim brige o mladima, rečju i delima ljubavi, čitavim svojim životom, svedočimo da se punoća za kojom tragaju nalazi u Hristu Gospodu, da je Hristos smisao svega i da će, ukoliko Hristos bude na prvom mestu, sve doći na svoje mesto”, navodi se u božićnoj poslanici.
U poslanici se napominje da ne treba zaboraviti da mnoštvo nesreća, sukoba i ratova započinje dehumanizacijom bližnjeg i potiranjem ljudskosti drugog ljudskog bića.
“Zato je od presudne važnosti da svi, koliko nas ima, prestanemo da koristimo rečnik u kome se drugi prvo naziva strancem, zatim protivnikom, onda neprijateljem i, na samom kraju, neljudskim bićem”, piše u poslanici.
U božićnoj poslanici se naglašava da svi treba da se sjete kobnih posljedica takvih postupaka u istoriji ljudskog roda, koji su mnogobrojni, a naročito da se Srbi prisjete prošlosti i podela od kojih do danas ne mogu da se oporave.
“Stoga, braćo i sestre, gde god da živimo, premošćujmo međusobne jazove, slušajmo jedni druge, uvažavajmo stavove i mišljenja jedni drugih, pogotovo kada su drugačija od naših. Odustanimo od agresije i nasilja kao načina rešavanja problema i nesuglasica! Po svaku cenu gradimo mostove razumevanja, ljubavi i mira, iako dobro znamo da graditelji mostova neretko bivaju kamenovani sa obe obale”, poručuju patrijarh Porfirije i arhijereji SPC.
Patrijarh Porfirije i arhijereji istakli su da molitveno vapiju da i nevino stradale u padu nadstrešnice na novosadskoj željezničkoj stanici Gospod privije u svoje naručje.
“Gledamo u svoja srca i gledamo se međusobno, moleći se Gospodu da nam podari snage da iz tog tragičnog događaja, ali i iz drugih pomenutih i nepomenutih zbivanja u zemlji i svetu, stalno izvlačimo opominjuću pouku o tome da jedni prema drugima moramo biti braća, biti ljudi, ohristovljeni, iskreni i suštinski dobri”, navodi se u božićnoj poslanici.
U poslanici se poručuje da ne smiju biti zaboravljeni ni oni koji stradaju, tuguju i ove dane radosti provode prognani iz svojih domova.
Patrijarh i arhijereji ističu da se u krajevima u kojima je Hristos rođen, kao i u susjednim zemljama, Siriji i Libanu, broj ljudskih žrtava nemilice umnožava, dok je broj ubijene dece, što je najstrašnije, mnogostruko prevazišao broj one postradale od Irodovih ruku.
“Sa molitvenim vapajima Bogu da daruje mir celome svetu, gledamo i na strašni sukob jednokrvne i jednoverne braće u Ukrajini i Rusiji, koji, na veliku žalost svih nas, već ulazi u četvrtu godinu”, navodi se u božićnoj poslanici.