Zemlja se bukvalno nakrivila, otkriven uzrok
Ki-Veon Seo, geofizičar sa Univerziteta u Seulu i vodeći autor studije, ističe da redistribucija podzemnih voda ima veći uticaj na pomjeranja rotacionog pola Zemlje nego što se to ranije mislilo.
“Naša studija pokazuje da redistribucija podzemnih voda ima najveći uticaj na pomjeranje rotacionog pola u poređenju s drugim klimatskim faktorima”, izjavio je Seo.
Iako istraživanje NASA iz 2016. godine već ukazuje na to da distribucija vode na Zemlji može uticati na njenu rotaciju, nova studija daje konkretne brojke koje potvrđuju ovu hipotezu. Seo je rekao da je, iako zadovoljan što je pronašao nepoznati uzrok driftanja rotacionog pola, i zabrinut zbog toga što ispumpavanje podzemnih voda postaje još jedan izvor rasta nivoa mora.
U okviru studije analizirani su podaci od 1993. do 2010. godine, a pokazalo se da je ispumpavanje više od 2.150 gigatona podzemnih voda uzrokovalo promjenu u nagibu Zemlje od oko 80,01 centimetar (31,5 inča). Ove vode su uglavnom korištene za navodnjavanje poljoprivrednih površina i ljudsku potrošnju, a nakon toga su se slivale u okeane.
Istraživači su koristili modele kako bi pratili promjene u pomjeranju rotacionog pola Zemlje i kretanju vode. Samo model koji je uzeo u obzir distribuciju 2.150 gigatona podzemnih voda odgovarao je posmatranim promjenama u nagibu.
Surendra Adhikari, istraživač iz NASA “Džet Propalžn Laboratori”, koji je bio dio studije iz 2016. godine, ističe važnost ovog istraživanja.
“Oni su kvantifikovali uticaj ispumpavanja podzemnih voda na polarni pokret, a rezultati su značajni”, rekao je Adhikari.
Jedan od ključnih faktora u ovom procesu je lokacija s koje se voda premješta. Redistribucija vode sa srednjih geografskih širina ima najveći uticaj, zbog čega su intenzivni pomaci vode sa zapadnog dijela Sjeverne Amerike i sjeverozapadne Indije imali veliki uticaj na promjene u nagibu Zemlje.
Kako bi se bolje razumjeli dugoročni uticaji ispumpavanja podzemnih voda, istraživači će nastaviti da proučavaju istorijske podatke. Seo dodaje da praćenje promjena u rotacionom polu Zemlje može biti korisno za bolje razumijevanje promjena u skladištenju vode na kontinentima.
Ova saznanja mogu biti od koristi u borbi protiv rasta nivoa mora i drugih klimatskih problema, te pružiti naučnicima i konzervacionistima dodatne alate za efikasnije rješavanje tih izazova. Nadamo se da će se potrebne promjene implementirati na vrijeme kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena.