U Republici Srpskoj sve veći broj pacijenata bira privatne zdravstvene ustanove, a podaci Fonda zdravstvenog osiguranja RS pokazuju da je za devet mjeseci ove godine izdvojeno oko 27,5 miliona KM za liječenje u privatnim klinikama, što je za dva miliona KM više nego prošle godine, kada je taj iznos bio oko 25,6 miliona KM.

Naime, kako navode iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske za “Nezavisne novine”, oni imaju potpisane ugovore sa oko 100 privatnih zdravstvenih ustanova (ne računajući apoteke), sa kojima je ugovorena uglavnom konsultativno-specijalistička zdravstvena zaštita, pedijatrija i ginekologija, kao i određene dijagnostičke i terapijske procedure, porodična medicina. Takođe, FZO ima ugovore i sa privatnim apotekama, kao i sa nekoliko privatnih bolnica.

“Fond zdravstvenog osiguranja RS već duže od 15 godina ugovara usluge zdravstvene zaštite i sa privatnim zdravstvenim ustanovama, s tim da su na početku ugovarane uglavnom one usluge koje se nisu radile u javnom sektoru. Vremenom, međutim, proširivao se opseg usluga koje se ugovaraju sa privatnim sektorom, a u cilju da se poveća dostupnost usluga pacijentima, odnosno da svi građani u Srpskoj imaju jednak pristup zdravstvenoj zaštiti, da se što kraće čeka na usluge, odnosno da se unaprijedi kvalitet i dostupnost zdravstvene zaštite. Primjera radi, da nisu i sa privatnim ustanovama ugovorene dijagnostičke usluge, poput magnetne rezonance i CT-a, na ove usluge bi se znatno duže čekalo nego što je to sada slučaj”, navode iz Fonda.

Kako dodaju, u privatnim ustanovama koje imaju ugovor sa Fondom osiguranici imaju jednaka prava kao i u javnim ustanovama, odnosno plaćaju samo participaciju ukoliko nisu oslobođeni plaćanja ove obaveze.

“Ukoliko jesu oslobođeni plaćanja participacije, onda ne plaćaju ništa, tačnije njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira Fond za ugovorene zdravstvene usluge u privatnim zdravstvenim ustanovama”, navode iz Fonda.

Naime, iz Fonda podsjećaju da je osiguranicima 2016. godine omogućen slobodan izbor zdravstvene ustanove za pružanje specijalističke zdravstvene zaštite.

“Tako pacijenti mogu slobodno da biraju između svih javnih i privatnih ustanova koje su ugovorile sa Fondom ovaj vid zdravstvene zaštite, bez obzira na njihovo mjesto prebivališta. Takođe, već duži niz godina osiguranici u Srpskoj imaju pravo na slobodan izbor porodičnog ljekara, bolnice, pedijatra (djeca do sedam godina) i ginekologa (žene starije od 15 godina)”.

Da radije biraju privatne klinike za liječenje potvrđuju i naši sagovornici, koji ističu da u privatnim klinikama mnogo brže dolaze na red.

“S obzirom na to da se u državnim ustanovama često mora dugo čekati, sve više se odlučujem za privatne klinike. Kad sam nedavno zvala za pregled u državnoj ustanovi, ponudili su mi termin tek za dva mjeseca, dok sam privatno bila primljena za nekoliko dana”, kazala je Suzana S. iz Banjaluke.

Sofija S. iz Prijedora ističe da je dobro što Fond ima ugovore sa privatnim klinikama u Srpskoj, jer, kako kaže, da građani moraju čekati na red u državnim ustanovama pitanje je da li bi uopšte pregled i dočekali.

“Moja baka je trebalo da uradi magnetnu rezonancu, gdje su joj rekli da mjesta ima tek za nekoliko mjeseci, ali, srećom, kako Fond ima ugovor sa privatnim klinikama, uradila je privatno. Da nije bilo mjesta u privatnoj klinici pitanje je da li bi baka dočekala pregled”, kazala je Sofija.