Priče o “vrućoj političkoj jeseni i zimi” nisu novinarski spin. Pred vladajućom koalicijom u Republici Srpskoj je buran period i sve je izvjesniji konačan obračun predsjednika SNSD Milorada Dodika sa neposlušnim koalicionim partnerima.

Demos, Ujedinjena Srpska (US) i Narodna partija Srpske (NPS), o čemu smo već pisali, nalaze se u u Dodikovoj nemilosti.

Nemilost

Mogla bi ih koštati izdaja na proteklim izborima. Jasno je da vladajuća koalicija nije podržala Nikolu Šobota za gradonačelnika Banjaluke, nego da su na terenu radili isključivo za svoje odborničke kandidate.

Ali, čini se da je nemilost obostrana. Dobar dio lidera i članova stranaka, već duže vrijeme je spreman na bijeg od Dodika, zbog sankcija i eventualne zabrane političkog djelovanja. Pojedini, među najbližim saradnicima, nisu krili da čekaju reakciju Kristijana Šmita ili osuđujuću presudu za lidera SNSD, kako bi mu okrenuli leđa.

Oni koji poznaju Dodika znaju da se on ne predaje lako, pa je, vrlo vjerovatno, njegova izjava da SNSD neće biti dio vlasti u Banjaluci, bila samo test za koaliciju.

-Svi naši koalicioni partneri, osim Selakovog SPS, podržali su Draška Stanivukovića. Evo, Nenad Stevandić je govorio Banjaluka bez blokada, pa eto im sada, samo što moraju preuzeti odgovornost za sve što se događa u Gradu – rekao je Dodik novinarima nakon izbora.

Ujedinjena Srpska

Upravo ovom izjavom, Dodik je zavarao nevjerne koalicione partnere koji su počeli pregovore sa Draškom Stanivukovićem.

Iz izvora bliskih Stanivukoviću, moglo se čuti da bi, u toj konstalaciji snaga i bez SNSD u većini, Ujedinjena Srpska mogla da dobije mjesto predsjednika Skupštine grada.

Kad su pojedinci shvatili da se Dodik poigrava i da ih testira, počeli su da mijenjaju ploču, ali, očigledeno, kasno.

Dodiku će poseban problem biti sukobi unutar SNSD u Banjaluci, jer se Vlado Đajić našao na udaru nekih struja, ali, kako sada stvari stoje, on ima podršku lidera partije.

U SNSD kažu da su razočarani i radom na terenu u Bijeljini. Tako je bivši predsjednik Gradskog odbora SNSD Bijeljina Miroslav Milovanović na društvenim mrežama napisao da je 29.505 zbir glasova stranaka koje su podržale Lazića, dok se 7.311 glasova negdje zagubilo.

-Ne treba da iznenađuje činjenica što par odbornika otvoreno zagovara koaliciju sa Ljubišom. Treba ih pustiti. Nema ljutnje, a zauzvrat tim strankama uzeti sve funkcije na regiji i šire – rekao je on.

Tek je počelo…

Jasno je da lider SNSD ovaj put nije lomio preko koljena, već je promijenio ploču i u javnosti bio miran i tvrdio da je sve u redu, a iza leđa i daleko od očiju javnosti, započeo protjerivanje onih za koje se uvjerio da su u koaliciji samo iz ličnog interesa.

Demos je prvi osjetio posljedice, ko je sljedeći?

Politički analitičar Drago Vuković kaže da problemi u vladajućoj koaliciji postaju sve vidljiviji.

– To ne znači da će koalicija na republičkom nivou biti ozbiljnije ugrožena. Ova  “iskakanja”  bih da ocijenim kao pokušaj pozicioniranja i pripreme za Opšte izbore, ali i kao praksu priklanjanja onim koji bitno profilišu vlast. Što se tiče Demosa, očito da je ta partija u krizi, koja podsjeća na one raskole u DNS – kaže on.

Smatra da Demos, bez obzira na solidne rezultate na lokalnim izborima, ubrzano slabiti, što bi, kako kaže, moglo da bude poruka i za druge manje partije u vlasti.

-Događaji u ovoj partiji, mogu biti upozoravajući i “poučni” za druge manje partije, svakako i za Ujedinjenu Srpsku. To političko “buncanje” lidera ove stranke, oko formiranja vlasti u Banjaluci, ne bih shvatio kao ozbiljnu namjeru – kaže Vuković za Srpskainfo.