Senzacionalno otkriće na Ozrenu – istraživači su otkrili potpuno novu vrstu pauka, koji je dobio naziv Ozrenski pauk.

Ovo je prvo otkriće te vrste na Ozrenu nakon više od vijeka, ali ne i jedino.

Pećinski pauk otkriven u pećini Megara na Ozrenu dugačak je tek 2 milimetra. Pronašao ga je makedonski istraživač Marijan Komnenov. Najvažnija mu je karakteristika što je slijep.

– To su ostaci očnih leća, da izgubi oči bilo je potrebno da prođu golem broj godina, nije u pitanju 100, 200, 1000, već milion godina tako da ovaj pauk je jako stara vrsta, znači živi fosil koji živi u pećini Megari prije i nego se čovjek rodio – istakao je istraživač iz Sjeverne Makedonije Marijan Komnenov.

Koliko je otkriće značajno za nauku govori i to da je ovo prvo otkriće takve vrste pauka na Balkanu. Za Ozren endemska vrsta. I nije to jedino što su istraživači otkrili na Ozrenu. Triton-makedonski krestasti vodenjak, Maglajski golemaš-endemska vrsta insekta i Veliki potkovičar – ugrožena vrsta šišmiša, neke suod vrsta koje krije planina Ozren.

– Nalaz velikog potkovastog šišmiša čini najveći nalaze za BiH i pretpostavljamo da je planina Ozren kao takva najvažnije stanište upravo za tu vrstu – dodao je Vojo Milanović iz Centra za krš i speleologiju Sarajevo.

Sva otkrića na Ozrenu potvrda su, kažu istraživači, zdrave životne sredine, koju treba čuvati. Tim prije, jer je Ozren predviđen da bude zaštićeno područje.

– Ako je Ozren po planu Republike Srpske planiran za zaštitu Nacionalnog parka, jasno da mi kao prirodnjaci, kao ljudi koji se bave zaštitom prirode prvenstveno smo za zaštitu tog područja u tom rangu – istakao je koordinator Mreže za zaštitu prirode Davor  Šupuković.

Zoran Poljašević, iz Udruženja za zaštitu, istakao je da je to fenomen sam po sebi.

Osim životinjskog na Ozrenu egzistiraju i rijetke biljne vrste. Prisutan je i soko lastavičar, čija se populacija u BiH procjenjuje na samo 100 do 200 parova. Istraživanje se nastavlja, a potencijala osim u pećinama imaju i druge ozrenske lokacije, poput Dubokog Potoka u Tekućici, koje kriju rijetke vrste algi i gljiva.