Pale: Spomen-obilježje stvaraocima i braniocima dobija obrise
Podsjećajući da je Vlada Republike Srpske ustupila prostorije “Malog doma” u Palama na trajno korišćenje Asocijaciji, naglasio je da će eksponati i dokumenti podsjećati članove Asocijacije na te slavne dane, a i edukovati posjetioce, naročito mlade.
– Isti dan ćemo otvoriti i muzej i otkriti spomen-obilježje. Eksponati i dokumenti koji će tu imati svoje mjesto trajno će podsjećati na ono što je urađeno početkom devedesetih i koliko su svi ti ljudi važni u istoriji Srpske i njenoj budućnosti. Nastojali smo da sve branše koje su doprinijele stvaranju naše Republike objedinimo u ovoj priči i ta akcija će trajati – dopunjavaćemo zbirke. Pun pogodak je i to što smo uz pomoć Vlade uspjeli da ovo spomen- obilježje završimo. Ono je posvećeno stvaraocima i braniocima i tako će i pisati – poručio je Kozić, koji je bio i poslanik u prvom sazivu Narodne skupštine Republike Srpske, koji je trajao od 24. oktobra 1991. do 19. oktobra 1996. godine.
– Imali smo namjeru da ovo spomen-obilježje otkrijemo 24. oktobra, ali nismo uspjeli da sve završimo – rekao je Kozić.
Kozić smatra da je aktuelno doba podjednako teško kao i ono devedesetih prošlog vijeka, ako ne, kako dodaje, čak i teže.
– Na većem smo iskušenju, a stranačko jedinstvo nije baš na onom stepenu koje smo mi imali onomad. Postojeće rukovodstvo ima teži zadatak – rekao je Kozić.
Iz Asocijacije “Stvaraoci Srpske” nedavno su poručili da je osnivanjem Skupštine srpskog naroda 24. oktobra 1991. godine postavljen temelj za slobodnu i demokratsku Srpsku i dat odgovor srpskog naroda na jednostrano proglašenu secesiju tadašnje BiH od Jugoslavije. Odluka o osnivanju Skupštine je, naglašavaju, događaj od najveće istorijske važnosti, jer su srpski poslanici iz različitih političkih stranaka pokazali jedinstvo i odlučnost da ne dozvole da u sopstvenoj zemlji budu građani drugog reda i da im se ne ponovi tragična sudbina iz Drugog svjetskog rata.
I aktuelno vrijeme traži, kako upozoravaju, da sve političke snage, bez obzira na političke razlike, treba da jedinstveno stanu u odbranu Srpske i njenih temeljnih vrijednosti – slobode, demokratije i prava na normalan život i sigurnu budućnost djece, uz napomenu da ih sve na to obavezuju žrtve koje su pale za stvaranje i odbranu otadžbine.
Zahtjev
Skupština srpskog naroda u BiH osnovana je u Sarajevu 24. oktobra 1991. godine, a na prvoj sjednici raspisan je plebiscit i usvojena Deklaracija o ostajanju srpskog naroda u zajedničkoj državi Jugoslaviji.
Da bi bio trajno obilježen značaj osnivanja te Skupštine, iz Asocijacija su uputili nadležnima u Vladi Republike Srpske zahtjev da se od sljedeće godine 24. oktobar uvrsti u kalendar obilježavanja značajnih datuma i događaja iz istorije Srpske.