“Borimo se da spriječimo ekološku katastrofu” Veliki problemi zbog plutajućeg otpada u Drini
Iako je Hidroelektrana na Drini i ove godine nastavila trend dobre proizvodnje i dalje se suočavaju sa ogromnim količinama plutajućeg otpada. Radnici ovog preduzeća su jedini koji ulažu velike napore da se izbore sa ovim problemom..
Mi ovaj problem ne možemo sami riješiti, možemo samo da ublažimo posljedice. Iznad pregradnog profila brane je instalirana lančanica, negdje oko dva kilometra uzvodno, gdje se zaustavlja taj plutajući otpad. Formirali smo službu preduzeća koja izvlači taj plutajući otpad sa multifunkcionalnim vozilom i odlaže ga na privremenu deponiju – kaže Darko Frganja, rukovodilac službe za kvalitet i zaštitu životne sredine.
– Mi se i dalje borimo sa posljedicama toga, odnosno naši radnici svakodnevno rade na vađenju tog plutajućeg otpada i njegovom odlaganju u Višegradu. Time sprječavamo i ekološke katastrofe i dalji prolazak tog otpada na nizvodno područje – kaže Darko Andrić, izvršni direktor za proizvodnju i upravljanje HЕ Višegrad.
Velika količina otpada je i veliki finansijski udar na Višegradsku hidroelektranu. Osim što vlastitim sredstvima mora da ukloni ovaj otpad, dio otpada prođe ispod lančanice i dođe na sam profil Brane, praveći joj velike probleme u proizvodnji.
– Na godišnjem nivou dođe na lančanicu negdje između 6.000 i 8.000 m3 tog plutajućeg otpada, kojeg naši radnici izvlače sa multifunkcionalnim vozilom i odlažu na privremenu deponiju./Na godišnjem nivou to je negdje od 50 -200 hiljada KM troškovi sanacije – kaže Frganja.
– Jedna količina otpada prođe ispod lančanica i dođe na sam profil HЕ Višegrad, odnosno na ulazne građevine, rešetke i sve ostalo i zaista napravi jedan ozbiljan u proizvodnji. Onda moramo da obustavljamo proizvodnju, da sa čistilicama i svim drugim načinima uklanjanja tog otpada reagujemo, kako bismo opet mogli da nastavimo nesmetan proces proizvodnje i plasman električne energije, što se od nas i očekuje – kaže Andrić.
Radnici Hidroelektrana Višegrad ulažu velike napore da se ne ponovi 2010. godina, kada su morali pustiti plutajući otpad preko pregradne brane, piše ATV.