Efikasnija administracija i dalje samo na papiru
BiH nije postigla značajan napredak ka stvaranju moderne javne uprave ni u prvoj polovini ove godine, a dokaz za to je i podatak da je realizovano svega 1,68 odsto više aktivnosti nego na kraju 2023. godine. Navedeno je to u polugodišnjem izvještaju o implementaciji Akcionog plana Strateškog okvira za reformu javne uprave BiH 2018-2027. godine.
– Polugodišnje mjerenje ostvarenog napretka u sprovođenju akcionog plana za reformu javne uprave pokazuje da je do početka jula 2024. ukupno sprovedeno 17,47 odsto aktivnosti iz plana, što je za 1,68 odsto više nego na kraju 2023. godine – stoji u pomenutom izvještaju.
Takođe, u istom dokumentu navedeno je da je u prvoj polovini godine djelimično realizovano 5,58 odsto aktivnosti, što je za 0,73 odsto manje nego na kraju 2023, dok procenat onih mjera koje nisu realizovane iznosi 76,95 odsto i smanjen je u odnosu na prethodni izvještajni period za 0,93 odsto.
Posmatrano po nivoima administracije institucije Srpske su do sada ostvarile najbolji rezultat, jer su u potpunosti sprovele 28 aktivnosti, djelimično šest, dok je 100 aktivnosti ostalo neispunjeno.
– Institucije na nivou BiH, kao i one u FBiH i Brčko distriktu u cijelosti su sprovele po 22 aktivnosti. Zajedničke institucije djelimično su sprovele devet aktivnosti, dok je 105 još neispunjeno – navedeno je u izvještaju.
Kada je riječ o FBiH tamo je djelimično sprovedeno osam aktivnosti, a 104 neispunjene, dok je u Brčkom sprovedeno sedam aktivnosti, a 105 još nije realizovano.
Ključni rizik za sprovođenje reforme, naglašeno je u dokumentu, ostaje nefunkcionisanje Fonda za reformu javne uprave, kao i nedovoljno sredstava za implementaciju Akcionog plana za reformu javne uprave.
– Potrebno je što prije dovršiti i usvojiti revidirani akcioni plan za reformu javne uprave i početi njegovu implementaciju. Osim toga treba osigurati i deblokadu Fonda za reformu javne uprave, u kojem se nalazi neiskorišćeni novac za realizaciju reformskih aktivnosti te osigurati veće učešće u PAR fondu iz donacija i domaćih sredstava s ciljem implementacije revidiranog Akcionog plana za reformu javne uprave kada dokument bude usvojen – stoji u izvještaju.
Posmatrajući napredak po stubovima reforme u prvoj polovini 2024. godine, vidljivo je da oblast upravljanja javnim finansijama u kojoj je ispunjeno 100 odsto aktivnosti bilježi i dalje najbolji rezultat.
– Riječ je o najmanjoj oblasti u kojoj su aktivnosti fokusirane na pripremu zasebnog strateškog i planskog dokumenta o upravljanju javnim finansijama, kao i strategija za pojedinačne upravne nivoe – navedeno je u dokumentu.
U izvještaju o implementaciji Akcionog plana Strateškog okvira za reformu javne uprave BiH na jednom mjestu sabrane su i preporuke koje treba da realizuju nadležne institucije u ovoj oblasti. Između ostalih navedeno je da Parlament BiH treba da izmijeni Zakon o ombudsmanu da bi bila eliminisana direktna intervencija izvršne vlasti u odobravanju budžeta Institucije ombudsmana i osigurana potpuna finansijska nezavisnost ove institucije.