Ratkovac tražio od Suda da smijeni stečajnog upravnika “Saničana”
Izvještajno ročište za ribnjak “Saničani” u Prijedoru biće nastavljeno nakon što se stečajni upravnik izjasni o podnesku bivšeg većinskog vlasnika Radojice Ratkovca uz koji je dostavljena procjena po kojoj je ribnjak vrijedan 164 miliona maraka, kazao je ovo za “Nezavisne novine” Mirko Marčeta, stečajni upravnik.
Naime, kako je rekao Marčeta na ročištu, koje je održano u srijedu, Okružni privredni sud u Prijedoru obavijestio je skupštinu povjerilaca da je stečajni povjerilac Radojica Ratkovac dan ranije dostavio podnesak u kojem ukazuje na navodne nezakonitosti ranije urađene procjene od 4,9 miliona maraka i uz koji dostavlja procjenu vještaka arhitektonsko-građevinske struke Milje Malić od 164.083.012 KM.
“Ja nisam uspio da podnesem svoj izvještaj, nismo stigli ni da raspravljamo o uslovima koje je odbor povjerilaca predložio, tako da u narednim danima slijedi nastavak”, kazao je Marčeta.
Ističe da je Ratkovac tražio od Suda njegovu smjenu, što je, kako kaže, odbijeno.
“U nastavku ročišta koje će biti u narednim danima, moraću da podnesem izvještaj o radu uz dopune koje je u međuvremenu i naložio stečajni sudija, a na dnevnom redu je prijedlog odluke o uslovim prodaje i prijedlog odluka o raspisivanju licitacije o prodaji stečajnog dužnika kao pravnog lica”, kazao je Marčeta.
Naime, Skupština povjerilaca je 10. januara ove godine u Okružnom privrednom sudu u Prijedoru većinom glasova donijela odluku o prodaji stečajnog dužnika kao pravnog lica, te je procijenjena vrijednost 4,9 miliona KM.
Podsjetimo, Okružni privredni sud u Prijedoru je krajem marta 2021. godine otvorio stečaj u Ribnjaku “Saničani” iz Prijedora, koji dobavljačima i državi na ime obaveza duguje više od 360.000 KM, tako da je jedan od najvećih i najstarijih ribnjaka u BiH završio u stečajnim vodama.
Prijedlog za otvaranje stečajnog postupka podnijelo je Pravobranilaštvo RS 17. jula 2020, a prijedorski sud je 11. septembra te godine pokrenuo prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka. Određene su i mjere radi obezbjeđenja imovine kojima se zabranjuje stečajnom dužniku da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže pokretnom i nepokretnom imovinom, novčanim sredstvima i pravima stečajnog dužnika.
Na ovo rješenje žalio se većinski vlasnik Ribnjaka “Saničani” Radojica Ratkovac i žalba je odbijena.
Prema podacima Banjalučke berze, Ratkovac je vlasnik 52,128 odsto akcija, a među 10 najvećih akcionara su i pet fondova, dvije banke i dva fizička lica.
Posljednji put je akcijama trgovano 2013. godine. Neto gubitak u 2018. iznosio je 89.025 KM, da bi se u 2019. godini gotovo upetostručio i iznosio 420.746 KM.
U toku 2019. godine krug fabrike sa upravnom zgradom i ribnjak površine 43 hektara prešli su u vlasništvo Nove banke zbog neservisiranja hipotekarnog kredita i neplaćanja reprograma.
Republički vodni inspektori su u kontrolama u maju 2019. godine konstatovali da se ribogojilište ne održava adekvatno već duži period i da to utiče na smanjenu efikasnost i bezbjednost objekta. Resorno ministarstvo je 2018. godine imenovalo stručni tim, koji je obišao ribnjak radi utvrđivanja činjeničnog stanja na terenu o iznesenim pritužbama mještana Saničana o uginuću ribe, urušavanju nasipa, neodržavanju prostora i narušavanju ekološke ravnoteže.
Preduzeće za ribarstvo “Saničani” osnovano je 1903. godine pod nazivom Ribnjačarstvo – Burda. Nakon Drugog svjetskog rata više puta je organizaciono transformisano. Do privatizacije bilo je državno preduzeće sa osnovnom djelatnošću mriješćenje i uzgoj ribe i prodaja ribe i ribljih prerađevina, a procesom privatizacije upisano je u sudski registar 2001. godine kao akcionarsko društvo.