BiH je istorijski emigraciona zemlja koju je godišnje napuštalo od 15.000 do 17.000 osoba. Procjenjuje se kako je u posljednja tri decenije odlazak udvostručen, sve je manje mladih porodica, a samim tim i rođene djece.

Zbog masovnog odlaska mladih i velikog broja umrlih, BiH bi nastavila gubiti stanovništvo, čak i u slučaju da udvostruči stopu fertiliteta s 1,3 na 2,5 djece po ženi. Zbog pada nataliteta sve je manje i učenika u osnovnim školama, bilježi službena statistika. Smanjenje broja učenika varira u odnosu na opštine, od 3 odsto u BPŽ-u pa do gotovo 50 odsto u PŽ-u.

BiH ima sve manje upisanih učenika u osnovnim i srednjim školama. U 10 godina broj djece u školskim klupama smanjen je za čak 93.000, što znači da je izgubljen cijeli jedan grad. U BiH je danas, u odnosu na prije 30-ak godina, upola manji broj rođene djece.

Prije 30-ak godina imali smo godišnji prosjek živorođene djece od 60.000. Danas BiH ima godišnji prosjek od 24.000 djece.

U školskoj 2023./2024. godini upisano je 256.385 učenika u osnovne škole, što je u odnosu na prethodnu školsku godinu manje za gotovo 4.000 učenika, odnosno 3952. Međutim, u odnosu na školsku 2017./2018. to je pad za 26.561 učenika. Broj srednjoškolaca bio je 107.821, što je za 115 manje u odnosu na proteklu školsku godinu, a u odnosu na 2017./2018. za 16.327. Već decenijama demografi upozoravaju da BiH konstantno bilježi negativan prirodni prirast. Prošle godine preminulo je 25.807 osoba, a rođene su 18.344 bebe, prenijeli su mediji.

Alarm je sve glasniji, a školska zvona sve tiša. Uprkos postojanju lokalnih strategija ruralnog razvoja, broj učenika u školskim klupama smanjuje se iz godine u godinu. U središnju školu “Dositej Obradović” u Koraju ove godine upisana su svega tri prvačića.

– Ovo je najmanji broj upisanih učenika u šest godina otkako sam direktor. Ukupno škola ima 86 učenika, s tim što smo u postupku prelaska, tri učenika odlaze u druge škole. Trend smanjenja broja učenika se nastavlja – kaže Zdravko Tošić, direktor OŠ “Dositej Obradović”.

Zakonom je predviđeno da odjeljenje čini minimalno pet učenika, ali veliki broj područnih škola ih nema toliko. Tako postoje i škole koje imaju samo jednog ili najviše tri učenika. Zbog nedovoljnog broja sve su češća kombinovana odjeljenja.

– Imamo šest područnih odjeljenja, samo je jedan kombinovani. Imamo školu sa samo jednim učenikom i dvije kombinacije nižih razreda. Zakon još nije predvidio kombinacije viših razreda, a i tu je drastično smanjen broj učenika – nastavlja Tošić.

Alarmantno stanje

Broj stanovnika u Bihaću svake je godine manji, a vidljivo je to i u školama.

– U bihaćkoj školi Gornje Prekounje – Ripač svake je godine najmanje 20 učenika manje, a ove godine najmanje prvačića. Dječja graja sve je tiša – kaže profesorka Ema Lipovača.

– Prije smo imali po 36 učenika i po četiri odjeljenja u školi, a sada je upisan jedan razred s 26 učenika. I to je veliki broj u jednom razredu. Sada učim 3. razred sa 16 učenika, a nekada sam radila s 36 učenika – kaže Lipovača, prenosi Večernji List.