SVADBE I KRŠTENJA Koliko košta proslava u restoranu u Banjaluci?
Za proslavu svadbe ili krštenja, slavljenici za stolicu u restoranima u Banjaluci trenutno moraju da iskeširaju po 75-80 KM, pa čak i više.
U pojedinim ugostiteljskim objektima cijena po gostu ide i do 100 KM, pa nije teško izračunati koliki su, u odnosu na broj pozvanih, cehovi u tom slučaju.
Međutim, da je trošak ića i pića dosta jeftiniji od pomenutih cifri, odnosno da su ugostitelji i te kako zacijenili svoje usluge, svjedoči računica kada slavljenici proslavu plate po nabavnim cijenama.
– Početkom jula smo pravili proslavu za krštenje djeteta, a kumovi su nam ustupili salu restorana koji drže. Dakle, sve smo plaćali po nabavnim cijenama. Imali smo stotinjak gostiju, a proslava je trajala od pet poslepodne do pola dva iza ponoći – kaže Velimir S.
Naglašava da je na meniju bilo meze – pršut i sir, koje se dva puta služilo, juneća čorba, jagnjeće i praseće pečenje, svježa salata, peciva i piće – od gaziranih i negaziranih napitaka, vina i piva, pa do rakija i viskija…
– Dva jagnjeta težine po nekih 35 kilograma platili smo 750 KM, s obzirom na to da je živa vaga koštala 11 KM, a prase nas je koštalo 300 KM. Meso za čorbu i meze koštalo je oko 500, a ceh za piće bio je oko 800 KM. Salata i peciva koštali su oko 200 KM. Dakle, račun za hranu i piće ukupno je bio nešto više od 2.500 KM – kaže naš sagovornik.
Naglašava da je jasno da restorani imaju i druge troškove, poput dnevnica radnicima, struje, vode, ali da mu nikako ne ide u glavu da stolica može da košta po 80, pa čak i 100 KM.
– Kad se pomenuti ceh preračuna po gostu, nije teško izračunati da hrana i piće, u slučaju navedenog menija, po stolici koštaju oko 25 KM. A ovo je, svakako, najveći izdatak na svakom slavlju. Pa čak i kad se saberu svi ostali troškovi, nije mi jasno kako stolica može da košta i četiri puta više – naglašva sagovornik Srpskainfo.