Veliki narodni zbor u Marićkoj
U Marićkoj se tradicionalno uoči praznika Svetog proroka Ilije kod crkve brvnare, posvećene ovom starozavjetnom proroku, organizuje narodni zbor kojem su večeras prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor te više hiljada gostiju.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je novinarima da se tradicionalnim okupljanjem naroda povodom Ilindana u Marićkoj kod Prijedora uz crkvu i vjeru proslavlja srpsko ime i da je zato večeras tu da to i obilježe.Dodik je istakao da je ovo tradicionalno okupljanje veoma važno jer čuva narodnu tradiciju.
On je objasnio da se to ogleda u okupljanju na vašarima koji se uvijek održavaju oko crkve, a Marićka ima specifičnost zato što ima jednu od najstarijih crkava izgrađenih na tradicionalan način od drveta u uslovima kada srpski narod nije bio u mogućnosti da gradi nešto izdašno.
“Ali, molio Bogu, što govori o tome da je ovdje snažna tradicija našeg identiteta” , rekao je Dodik.
On je istakao da svake godine dođe ovdje, te je svima poželio sreću, zdravlje i veselje.
“I to je nešto što je dio tradicije, ja to volim. Ja pripadam ovom narodu, ja sam odrastao ovdje, ja sam odavde”, dodao je Dodik.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor rekao je da je zborovanje običaj, tradicija i identitet.
“Ovo su naši preci davno nekada započeli, mi danas nastavili i siguran sam da će buduća pokoljenja da nastave. Posebno raduje što se okupi zaista veliki broj vjernika na večernjem bogosluženju i veliki broj djece”, rekao je Javor.
On je dodao da je Marićka živo mjesto gdje ljudi ostaju, vraćaju se, što su pokazale i porodice koje su se iz inostranstva vratile na rodnu grudu.
Javor je naglasio da grad Prijedor vodi računa o ovom mjestu, da je prije nekoliko dana asfaltiran put prema staroj crkvi koja zaslužuje apsolutno svaku pažnju.
Protnamjesnik Slaviša Pančić rekao je da je prva drvena crkva posvećena svetom proroku Iliji na ovom mjestu podignuta još 1670. godine, ali su je Turci spalili i onda je 1870. godine narod ovog mjesta sagradio hram koji se i danas čuva.
On je rekao da se o ovom velikom svecu šalje poruka svim ljudima da svako čuva svoju vjeru, tradiciju i svoje pismo.
“Ne zamjerajmo se za neke male stvari. Ovo su mnogo ljepše i vrednije stvari, hramovi, i oni nas uvijek pozivaju na mir, prijateljstvo, bratstvo, da poštujemo jedne i druge, da ljubimo jedne i druge, bez obzira koja vjera”, kaže otac Pančić.