Zašto baš sada treba kupovati pelet i koliko tona treba prosječno domaćinstvo: Teško je na ovim vrućinama misliti o tome, ali VRIJEME JE ZA NABAVKU OGREVA
Ovo ljeto je jedno od najvrelijih koje se pamti, temperature su rekordne, pa mnogi posežu za rashladnih uređajima, kojima je planula i prodaja i ugradnja. Iako će možda zbog ovih vrućina zvučati malo smiješno, ali hladno vrijeme će brže nego što se misli, a samim tim i potreba za ogrevom.
Pelet je najbolje kupovati van sezone, savjet je mnogih proizvođača i trgovaca, s ljetnji dani su vrijeme najnižih cijena ove sirovine za grijanje.
Kako se navodi na sajtu jednog proizvođača peleta, podjela cijene se vrši upravo na osnovu sezone, odnosno razlikuju ljetnja i zimska sezona. Kada je hladno, potražnja je velika i to podiže cijenu, dok kupovinom tokom toplijih mjeseci građani mogu da ostvare uštedu 40-50 evra po toni.
Na cijenu utiče i sirovinski sastav, odnosno vrsta, kvalitet sirovine, lanci snabdijevanja, a formiranje cjenovne vrijednosti umnogome zavisi i od proizvođača. Zato bi prije kupovine trebalo provjeriti cjenovnike kod više različitih kompanija za proizvodnju, odnosno stovarišta i tako pronaći najprihvatljiviju ponudu za vaš budžet.
Cijene pelata tokom lJeta
Vlasnici stovarišta kažu za Blic Biznis da se pelet i sad dobro prodaje, da jeftiniji i da kupaca ima. Od ponuđenih desetak vrsta najviše uzimaju bukvu i da se najčešće kupuje na palete. Pelet je najčešće pakovan u džakove po 15 kilograma, i na paleti ima 70 džakova. Cijena se formira po toni, a može se i formirati na paletu. Cijena peleta je nešto viša kada prodaja ide na paletu, a ne na tonu, pošto paleta ima 1.050kg peleta, objašnjeno je na sajtu jednog proizvođača iz Beograda.
Na jednom sajtu se navodi da tona peleta košta manje od 200 evra. Pelet od uljane repice i uglja, pomiješan sa piljevinom, kako stoji u jednom oglasu na internetu, košta 190 evra po toni. Za grijanje prosečnog domaćinstva je potrebno 2-3 tone, a za veća i do 6 tona.