MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE U HAOSU: Ministre, gdje je novac za poljoprivrednike!?
Marković kaže da samo u Republici Srpskoj riječ ministra ništa ne znači.
Osnovna karakteristika SNSD-ove vlasti: dok na jednom, BiH, nivou, povećavaju budžet da bi njihovi kadrovi odsjedali u hotelima sa pet zvijezdica, kupovali precijenjene avionske karte, obnavljali vozni park, namicali novac za kupovinu kumove zgrade, dotle u Republici Srpskoj poljoprivrednici grcaju u problemima.
Rekao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ističući da su obećanja poljoprivrednicima od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za sada ostala neispunjena, te da samo u Republici Srpskoj riječ i obećanje ministra na znače ništa.
“Proizvođačima pšenice u Semberiji, Posavini i Lijevču, najvećim žitnicama Republike Srpske, obećano je da će dobiti novčanu podrške od 500 KM po hektaru zasijane površine i regresiranog goriva još u vrijeme žetve, ali od toga, bar u Semberiji, nije bilo ništa. Zatim je rok za isplatu produžen za 15. juli, ali i taj rok je prošao, a proizvođači su ostali „kratkih rukava“. Gdje je novac za poljoprivrednike?”, pita Marković.
Kaže da je bespredmetno govoriti o značaju proizvodnje pšenice za čitavu Republiku Srpsku, a posebno za regije koje žive od te djelatnosti.
“Pored svega, proizvođači se suočavaju sa problemom otkupne cijene pšenice, budući da mlinari nude 35 feninga po kilogramu, a minimum na koji mogu da pristanu proizvođači je 44 feninga. Takođe, poljoprivrednicima se duguju sredstva za kapitalne investicije za 2024. godinu, što trebalo biti plaćeno do 31.12.2023. godine. Neki poljoprovrednici su podigli kredite za servisiranje tih obaveza, a sada mjesecima plaćaju kamate, jer im ministrstvo nije platilo ono što ih sljeduje.
Pozivam resorno ministarstvo da konačno reaguje, da ispune svoja obećanja i omoguće našim poljoprivrednicima da pošteno rade i zarađuju. U doba krize država je ta koja treba da reaguje i tražim da se konačno prihvate svog posla ili će se, posljedično, kriza prenijeti i na druge oblasti, poručuje Marković.