Alarmantno upozorenje: Evropa bi mogla izgledati kao film “Dan poslije sutra”
Nedavna studija ukazuje na zabrinjavajuće trendove koji bi mogli značajno ohladiti cijele kontinente. Ako se prisjetimo filma “Dan poslije sutra” iz 2004. godine, koji je izgledao kao tipičan holivudski film katastrofe, nova istraživanja sugerišu da možda nije bio toliko daleko od istine.
Iako studija ne predviđa ledeno doba koje će zamrznuti sve u sekundi ili prirodne katastrofe koje će radikalno promijeniti pejzaž svijeta, ipak ističe zabrinjavajuće trendove kada je riječ o temperaturama. U najgorem scenariju, zbog klimatskih promjena, Evropa bi mogla doživjeti dramatično zahlađenje.
Istraživači s Univerziteta London otkrili su da bi Golfska struja, koja je ključna za održavanje toka tople vode, mogla biti posebno osjetljiva na klimatske promjene. Ako bi Golfska struja kolabirala, temperature u Evropi mogle bi pasti i do 15°C.
Vodeći istraživač, dr Džek Varton, izjavio je: “Ako u budućnosti vjetrovi budu slabiji, kao što je pokazala nedavna studija koristeći klimatske modele, to bi moglo značiti slabiju Golfsku struju i hladniju Evropu.“
Takođe je objasnio što naučnici znaju o posljednjem ledenom dobu i kako je Golfska struja tada funkcionisala. “Otkrili smo da je tokom posljednjeg ledenog doba Golfska struja bila mnogo jača zbog jačih vjetrova preko suptropskog sjevernog Atlantika. Kao rezultat toga, Golfska struja je i dalje prenosila mnogo topline prema sjeveru, uprkos tome što je ostatak planeta bio znatno hladniji.“
Ova otkrića su posebno važna ako klimatske promjene utiču na Golfsku struju. Dr Varton je dodao: “Okeani prenose ogromne količine toplote širom svijeta – ekvivalent energije iz miliona elektrana. Promjena jačine okeanskih struja može stoga promijeniti koliko toplote ide gdje, što mijenja našu klimu, a na kraćim vremenskim skalama i naše vrijeme.“
Iako je ovo najgori scenario, važno je napomenuti da nema dokaza da će Golfska struja prestati funkcionisati; ona je samo dio Atlantske meridionalne cirkulacije prevrtanja (AMOC), mreže struja koje pumpaju toplu vodu širom svijeta. Profesor Tornali dodao je: “Postoji suptropska petlja – dio koje je Golfska struja – i subpolarna petlja koja prenosi toplotu dalje prema sjeveru, u Arktik.“
Najveća zabrinutost ostaje da bi rastuće globalne temperature mogle poremetiti motor koji pokreće ovu suptropsku petlju, prenosi “Klik“.