Puštena u saobraćaj kružna raskrsnica u Gradišci: Jabuka smanjila gužve
Poslije dvogodišnjih radova u Gradišci je u saobraćaj puštena kružna raskrsnica “Jabuka”, najveća u regionu.
Zauzima površinu od 16.000 kvadratnih metara, ima osam izlaza, dvije vozne trake, i pješačko-biciklističke staze. Investitor cijelog kompleksa je Javno preduzeće “Putevi Republike Srpske”, a izvođač radova “Niskogradnja” Laktaši.
Gradska uprava Gradiška izradila je projektnu dokumentaciju i obezbijedila građevinsku dozvolu.
Vrijednost radova je 3,3 miliona KM.
“Gradiška je na vratima Evropske unije, odakle u naš grad ulazi veliki broj putnika, ali takođe dolaze iz unutrašnjosti države, što ovo mjesto čini veoma frekventnim”, izjavio je za “Nezavisne novine” Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške.
On podsjeća da su funkcionalni putevi i uređene saobraćajnice, pored ostale infrastrukture, najvažniji uslov za investicije u privredi i drugim djelatnostima.
Od sada će gužve u gradu na Savi, psoebno prilazima graničnom prelazu biti manje jer je ova rasrsnica uveliko rasteretila gradske saobraćajnice.
Kružna raskrsnica simboličnog naziva “Jabuka”, zato što je ovo područje poznato po rekordnoj proizvodnji jabuke, kruške i drugog voća, značajna je za Gradišku ali i cijeli region.
“Godinama su putnici imali velike komplikacije u našem gradu, ali sada se to sve mijenja. Ova raskrsnica biće veoma funkcionalna. To se pokazalo već prvog dana. Osim toga, ona će, u arhitektonskom smislu, uljepšati naš grad”, kazao je Adžić.
U krugu raskrsnice “Jabuka”, biće izgrađen moderan park sa “Trijumfalnom kapijom Republike Srpske”.
Ovaj monumentalni spomenik, pojašnjava Bojan Vujinović, gradski menadžer, sublimira i predstavlja kulturno-istorijsko i prirodno blago Republike Srpske. Spomenik će biti obložen prirodnim kamenom, sa istaknutim prikazom geografskih kontura RepublikeSrpske. Imaće impresivne dimenzije 18 x 16 metara.
“Želimo da spomenik bude svjetionik trajne i univerzalne vrijednosti”, izjavio je Vujinović.
Prilaz “Trijumfalnoj kapiji” je podhodnikom sa stalnom, multimedijalnom izložbom prirodnog i kulturnog naslijeđa Republike Srpske. Cilj je da se na evropsku mapu poželjnih turističkih područja, ucrta ovaj kraj, naročito Lijevče polje i Potkozarje.