Da biste što više iskoristili čak i blagi pad temperature tijekom noći, ispred prozora namjestite ventilatore. Kako biste stvorili što bolji protok zraka, ispred jednog prozora namjestite ventilator tako da zrak izvana ulazi u prostoriju, a drugi ventilator kod drugog prozora okrenite tako da puše prema van i iz prostorije izbacuje topli vazduh.

Držite spuštene rolete

Tokom dana držite spuštene rolete kako vam u prostor ne bi ulazila sunčeva svjetlost i pretvorila sobu u staklenik. Ako nemate rolete ni tamne zavjese, možete se poslužiti komadom kartona koji izrežite u obliku prozora, a na stranu koja gleda na van namjestite aluminijsku foliju kako bi odbijala sunčeve zrake. Time ćete dobiti reflektirajuću barijeru.

Zatvorite vrata prostorija koje ne koristite

Ako veći dio dana boravite u jednoj prostoriji, fokusirajte se na to da tu prostoriju držite rashlađenom, a vrata ostalih zatvorite kako ne biste gubili rashlađeni vazduh u prostorijama u kojima nitko ne boravi.

Led ispred ventilatora

Efekt klima-uređaja možete postići i postavljenjem leda ispred ventilatora. U plastičnoj boci možete zamrznuti vodu i postaviti je ispred ventilatora tako da raspršuje hladni zrak dok duva preko nje. U ovom slučaju budite posebno oprezni da voda ne kapa po uređaju koji je uključen u struju ili da ne dođe u doticaj s njim.

Bocu zaleđene vode možete navečer staviti i u krevet, a prije spavanja u zamrzivač možete staviti i plahte da vam prije lijeganja budu rashlađene.

Rashladite tijelo

Osim prostorija poželjet ćete rashladiti i tijelo, što možete učiniti pijući hladne napitke, stavljanjem hladnih obloga na zglobove i vrat ili jednostavno tuširanjem u hladnijoj vodi.

Izbjegavajte kuvanje u zatvorenom

Nije potrebno naglašavati da će vam kuvanje dodatno zagrijati prostor, pa ga pokušajte izbjegavati u vrijeme najvećih vrućina, između 10 i 17 sati, prenosi dnevnik.hr.