Trideset evra za kilogram dobre kafe? Slabiji prinosi, ratovi, prekinute trgovačke rute, klimatske promjene, manjak radnika… Sve to utiče na poskupljenje zrna bez kojih mnogi ne mogu da započnu dan.

Kafa je oduvijek u Njemačkoj bila nešto posebno. To je bilo jasno odmah uočljivo poslije Drugog svjetskog rata. U to vrijeme, dva grada na zapadu Sjeverne Rajne-Vestfalije pripala su na nekoliko godina Holandiji, kao reparacija. A pošto je putera, cigareta i kafe u toj susednoj zemlji bilo, a u Njemačkoj se gotovo uopšte nisu mogili nabaviti, to je za stanovnike dva grada, Eltena i Selfkanta, bio dobitak kao na lotou, piše “DW”.

S oporavkom njemačke privrede, u pogranično područje ponovo su stigli i posjetioci. I to ne zbog prelijepih pejzaža, već zbog putera i kafe – što je bio dobar posao za nove Holanđane, prenose Nezavisne.

Osim toga, Selfkant je imao koristi i od šverca. Tamo, kao i u pograničnom području sa Belgijom, šverc je bio veliki problem koji policija i carina nisu mogli da stave pod kontrolu. To je uspjelo tek s ekonomskim oporavkom Njemačke.

Čini se da se trenutno istorija ponavlja, jer omiljeno piće Nijemaca ponovo poskupljuje. Globalno tržište i visoki troškovi energije čine topli napitak sve skupljim, navodi njemački lider na tržištu kafe, Čibo.

Ta hamburška kompanija početkom maja je najavila da će morati da “prilagodi” cijene pržene kafe.

-Prošle godine mnogi troškovi su nastavili da rastu, uključujući i sirovu kafu. Da bismo nastavili da našim kupcima nudimo kvalitet na koji navikli, sada i mi moramo da se prilagodimo – naveli su.

Novinari su ovih dana postavili o tome pitanje Gepi, najvećem evropskom uvozniku hrane s globalnog juga, koji posluje po principima fer trgovine.

-Trenutno smo u ekonomski izazovnoj situaciji -odgovara komercijalni direktor Matijas Krot.

Iz Gepe se žale na pad prodaje koji je izazvala uzdržanost kupaca zbog inflacije. Negativan uticaj imaju i visoke cijene sirovina za kafu i kakao, kao i sukob u Ukrajini.

Andrea Fiterer iz Gepe zabrinuta je zbog visokih cijena i fluktuacija na tržištu sirovina. Razlog za to su bolesti biljaka koje se javljaju tokom uzgoja monokultura, ali i zbog klimatskih promjena koje sa sobom nose suše ili prekomjerne padavine.

S druge strane prodajnog lanca su proizvođači na globalnom jugu. I oni su ugroženi.

Kako za “DW” objašnjavaju iz zastupničke grupe Fairtrade International, cijene podstiču nepovoljni vremenski uslovi, posebno u jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi. To povećava strah od uskih grla u snabdijevanju.

-Pogoršana je ionako delikatna ravnoteža ponude i potražnje. Duge suše u Vijetnamu, glavnom proizvođaču kafe robusta, naškodile su biljkama. Brazil, s druge strane, koji je glavni izvor arabike, pati od jakih kiša koje utiču na prinose – saopštava Fairtrade International.