“Nekada si za 50 evra mogao da se hraniš cijele sedmice” Evo koliko koštaju OSNOVNE ŽIVOTNE NAMIRNICE u Njemačkoj
Činjenica je da ni u najjačim svjetskim privredama ne cvjetaju ruže kao ranije, bar kada je riječ o cijenama hrane.
Umartu je inflacija u Njemačkoj iznosila 2,9 odsto, što je blagi pad u odnosu na vrijednosti prethodnih godina, ali potrošači to kao i da ne osjećaju jer su potrošačke cijene i cijene usluga ipak u porastu.
Naime, u poređenju s februarom potrošačke cijene u Njemačkoj u martu su ukupno porasle za 0,4 odsto, dok su usluge ukupno poskupele za 3,7 odsto. Ugostiteljstvo, odnosno restorani i pivnice, bilježe osjetna poskupljenja, a evo kakva je situacija u lokalnim marketima.
– Poskupjelo je sve. Nekada si za 50 evra mogao da se hraniš cijele sedmice, a sad ni 100 evra ne može da pokrije sve nedjeljne troškove – rekao je sagovornik porijeklom iz Srbije koji već godinama živi i radi u jednom malom njemačkom gradu.
Krenimo od povrća. Na primjer, pakovanje paradajza od 500g košta 2.79 evra, a kilogram šargarepe takođe upakovane u celofan košta 2.29 evra.
Paprika “rot lose” košta 3.59 evra. Za patlidžan je navedena cijena 79 centi.
Svinjski kotleti, odnosno pakovanje od 3 komada ovog mesa, košta 4,99 evra, dok slanina košta 3,99 evra. Šnicle koštaju 4,79 dinara. “Cordon Bleu2 košta 4,79 dinara.
Mljeveno meso košta 6.89 evra.
Takozvani “bio-odresci” koštaju 6.99 dinara, a sjeckano meso u pakovanju košta 6,99 evra.
Pakovanje jaja košta 3,29 evra.
Prognoze instituta za istraživanje tržišta GfK pokazuju da će se kupovna moć građana Njemačke vjerovatno u ovoj godini zadržati na nivou iz 2023. budući da će rast cijena neutralizovati veći raspoloživi dohodak domaćinstava. Oni su izračunali da bi taj dohodak trebalo da iznosi u prosjeku 27.848 evra po glavi stanovnika.
Najmanji iznos za osobnu potrošnju, stanovanje, slobodno vrijeme i štednju, od 24.702 evra, imaće na raspolaganju građani savezne zemlje Bremen, a najviši, od 30.130 evra, Bavarci, pisao je SEEbiz.