DA RADI SVAКA КUĆA Grmuša ima inovativan plan za porodice u kojima niko nije zaposlen
Potpredsjednik PDP i banjalučki odbornik, Milko Grmuša pokrenuo je inicijativu pod nazivom “Da radi svaka kuća”, koja za cilj ima da u svakom domaćinstvu u Republici Srpskoj radi bar jedan radno sposoban član domaćinstva.
Grmuša ističe da svaki čovjek ima pravo na rad i poštovanje njegovog ljudskog dostojanstva. Ta njegova osnovna ljudska prava, kako navodi, garantuje i Ustav Republike Srpske.
– Ali, jedno piše u ustavu i zakonima, drugačije je u praksi. Svi smo svjedoci činjenice da i dalje, nažalost, imamo čitav niz domaćinstava u Republici Srpskoj i Banjoj Luci u kojima niko nije zaposlen. Članovi tih domaćinstava žive od socijalne pomoći i humanitarne podrške i taj život je najčešće daleko od dostojanstvenog – istakao je Grmuša.
Zbog toga, kako dalje dodaje, pokreće inicijativu “Da radi svaka kuća”, čiji je cilj da u svakom domaćinstvu u Republici Srpskoj i Gradu Banjaluka, u kojem djeluje aktivno kao odbornik, radi bar jedan radno sposoban član domaćinstva.
Grmuša ističe da nažalost ili na sreću, u Srpskoj nema previše stanovnika i ovaj cilj nije nedostižan.
– Naprotiv. Potrebno je samo malo dobre volje, energije, znanja i upornosti da se ovaj cilj ostvari. Počinjem od Banjaluke. Uputiću inicijative Centru za socijalni rad i nadležnim odjeljenjima i ustanovama u Gradskoj upravi, kao i Zavodu za zapošljavanje, čiji smisao će biti uvezivanje svih evidencija i podataka o nezaposlenima na teritoriji Grada Banjaluka – objašnjava Grmuša.
On kaže da se prvo moraju utvrditi domaćinstva u kojima niko nije zaposlen, a nakon toga se mora utvrditi stručna sprema i vještine tih ljudi.
Potom je cilj da se provjeri sa društveno odgovornim kompanijama da li su im potrebni takvi profili radnika.
Grmuša navodi da će svaka kompanija koja zaposli radnike iz ovog projekta dobiti odgovarajuća olakšanja od plaćanja nameta koji se plaćaju Gradu.
On pojašnjava da će važna komponenta ovog programa biti dodatno angažovanje gradske javne ustanove Centar za obrazovanje odraslih Banjaluka u cilju posebnih kurseva kako bi se nezaposleni u tim domaćinstvima dodatno stručno osposobili prema zahtjevima tržišta rada.
– Takođe, u koordinaciji sa nadležnim gradskim organima, ustanovama i institucijama tražićemo dodatnu finansijsku podršku inostranih donatora ovom programu. Cilj je da po aktiviranju ovog programa u roku od pet godina ne bude niti jedno domaćinstvo u Banjaluci u kojem ima nezaposlen radno sposoban član domaćinstva – tvrdi Grmuša.
Naravno, kako ističe on, krajnji cilj je ostvarivanje maksimalne zaposlenosti i unaprijeđivanje vještina građana kako bi oni bili što konkurentniji i, samim tim, imali veće plate.
Grmuša ističe da će prvi korak ka ostvarivanju tog cilja biti usvajanje strateškog dokumenta na Skupštini Grada Banjaluka koji ću podnijeti do kraja ove godine.
– Nakon toga, u slučaju podrške Skupštine Grada, krećemo u faznu realizaciju ovog programa, uz puno poštovanje transparentnosti u svakoj njegovoj fazi -zaključuje Grmuša.