Jedan od zaštitnih znakova “Ljeta na Vrbasu”, skokovi sa Gradskog mosta, počeli su, a komisija bira najljepšu “banjalučku lastu”.

Ova tradicija stara je oko 70 godina, tačnije od 1953. godine se skače sa Gradskog mosta

“Banjalučku lastu” skakaće, kako se očekuje, dvadesetak mladića iz cijelog regiona.

“Skakači koji su učestvovali u ovoj manifestaciji skaču već 15 godina, ne samo u Banjaluci, već i u Konjicu, Užicama, Višegradu, Mostaru, Kragujevcu i mnogim drugim lokacijama”, objasnili su iz Turističke organizacije Banjaluka i dodali da je 20 skakača već uobičajen broj, jer svake godine skače od 20 do 25 skakača.

Ovim tradicionalnim skokovima sa Gradskog mosta prisustvuje i gradonačelnik Draško Stanivuković.

Skakanje je kao i svake godine, takmičarskog karaktera, te komisija (pet sudija) ocjenjuje skokove, a skače se u dvije serije. 

U prvoj seriji skakču svi, a onda komisija  bira 10 najboljih skokova. Nakon toga odabrani skakači skaču u Vrbas u drugoj seriji, kada se biraju tri najbolja, odnosno najljepša skoka.

Podsjećamo da se manifestacija “Ljeto na Vrbasu” ove godine održava 70. put, a trajaće do 30. jula i biće obogaćena sportskim, muzičkim, adrenalinskim i kulturno-zabavnim aktivnostima.

Bogat program “Ljeta na Vrbasu” traje od 13. jula, a kompletan program manifestacije, koja je dio programa ovogodišnjeg “Banjalučkog ljeta”, možete pogledati na stranici Gradske uprave i JU Turističke organizacije Banjaluka.

Stil skoka, danas poznat kao “vrbaska lasta”, izvodi se sa 12 metara visokog mosta u dubinu rijeke Vrbas. To je specifičan skok sa ispruženim i uvijenim tijelom. Cilj je da se što duže zadrži ispružen položaj, a pri ulasku u vodu napravi što manji “štrap” vode.

Manifestaciju na rijeci Vrbas prvi put su organizovali članovi Kluba akademičara Banjaluka još 1953. godine pod nazivom “Karneval na Vrbasu”.

Krajem sedamdesetih godina manifestacija mijenja ime u “Susreti na Vrbasu”, a od 1996. dobija današnje ime.