Afrička kuga svinja potvrđena je na još 11 farmi u Semberiji, a proizvođači širom Srpske preduzeli su maksimalne biosigurnosne mjere, ali i apelovali na vlasti da spuste rampu za uvoz mesa i životinja iz svih zemalja gdje je bolest potvrđena.

Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS istakli su juče da je prisustvo afričke kuge svinja potvrđeno na 20 imanja u semberskim selima Srednji i Gornji Dragaljevac i Donji i Gornji Magnojević.

– Uginula je 31 životinja, a na području koje obuhvata ovih 20 imanja nalazi ukupno 498 svinja, od kojih su neke do sada eutanazirane, a ostale su u postupku uklanjanja – kazali su u ministarstvu.

Apelovali su na farmere da se strogo pridržavaju propisanih mjera te da svaku sumnju na bolest i uginuće odmah prijave.

– Zabranjeno je premještanje životinja, obavezno treba ograničiti kretanje sa farmi i na njima, postaviti dezinfekcione barijere, mijenjati obuću i odjeću prilikom napuštanja farme – poručili su iz ministarstva.

Strah farmera u Srpskoj dodatno raste jer je prisustvo ove bolesti potvrđeno i u Hrvatskoj, a pojedini tvrde da postoje i žarišta u Šamcu i Zvorniku.

Vlasnik firme “Zelen gaj” iz Laminaca kod Gradiške, koja se između ostalog bavi i uzgojem svinja, Ranko Sarajlić kaže da situacija postaje veoma ozbiljna te da najvažnije aktivnosti treba preusmjeriti na kontrolu granica.

– Bolest je došla iz uvoza, ali odakle tačno to niko ne zna sa sigurnošću zbog čega BiH treba uvesti stroge kontrole na uvoz svinja i svinjskog mesa iz područja gdje afrička kuga nije registrovana, a iz država gdje je potvrđena, uvoz treba zabraniti – kategoričan je Sarajlić.

On ističe da su farmeri u Lijevču polju preduzeli sve mjere koje su u njihovoj moći.

– Biosigurnost na farmama podigli smo na maksimalan nivo, ne dozvoljavamo ulazak trećih lica, kamiona i slično. Prilikom prodaje stoku izvozimo svojim prevoznim sredstvima mimo farme i sve redovno dezinfikujemo, što dodatno povećava troškove proizvodnje. Apelujem na nadležne da javno obećaju da će proizvođačima nadoknaditi kompletnu štetu da farmeri ne bi skrivali bolest i prodavali bolesne životinje – istakao je Sarajlić.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković istakao je da je pojava afričke kuge veliki ekonomski udar na već osiromašen stočni fond.

Dodao je da je Srpsku bolest opkolila sa svih strana, što je dokaz da se brzo širi i da svi treba da budu maksimalno oprezni.

– Neko vrijeme bi trebalo zabraniti uvoz svinja i mesa iz zaraženih mjesta, kao i provoz svinja kroz BiH, jer su to putevi širenja zaraze, pored uvoza stočne hrane, žitarica. Sve nas to na neki način može ugroziti. S druge strane treba da budemo svjesni da dolazi do prerastanja svinja i farmeri već imaju životinje za isporuku. Sve se to mora uzeti u obzir, jer šteta može biti nemjerljiva – rekao je Marinković.

Iz Gradske uprave Bijeljina ističu da je na saobraćajnicama sedam lokacija na području Bijeljine na kojima je utvrđena afrička kuga svinja postavljeno 14 dezinfikacionih barijera, u vidu sunđera natopljenih sredstvom za dezinfekciju, s ciljem smanjenja rizika od širenja zaraze.

Ranko Sarajlić kaže da je rano govoriti o mogućem uticaju afričke kuge na enorman rast cijena svinjetine, s obzirom na to da se bolest proširila regionom.

– Sve zavisi od raspoloživih količina na tržištu Evrope. Domaće farme ne proizvode ni 30 odsto svinjetine koja treba tržištu BiH, tako da uopšte ne utičemo na cijenu mesa – naveo je Sarajlić, piše Glas Srpske.