Tužilaštvo provjerava rad sudije Vrhovnog suda u sporu Kaje i Jankovića
U dugogodišnji spor biznismena Mladena Milanovića Kaje i Brane Jankovića oko Robne kuće „Centar“ uključilo se i Republičko javno tužilaštvo koje provjerava navode iz krivične prijave koju je Milanovićev „Merkur“ podnio nezadovoljan presudama Vrhovnog suda RS, piše Capital.
CAPITAL je objavio da će Robna kuća „Centar“, koja je predmet dugogodišnjeg spora Kajine firme „Merkur“ i Jankovićevog „Euro linea“, nakon dvije decenije početi sa radom.
Međutim, tačka na sudski spor još nije stavljena, a o svemu će se još jednom izjasniti i Ustavni sud BiH.
U međuvremenu ovim predmetom pozabaviće se i Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala pri Republičkom javnom tužilaštvu koje provjerava navode iz krivične prijave koju je „Merkur“ podnio protiv sudije Vrhovnog suda RS.
Postupajući tužilac je, kako saznajemo, krajem prošle sedmice zatražio od Okružnog privrednog suda Banjaluka da mu dostavi kompletnu dokumentaciju u vezi sa ovim sporom, koju je sud juče i dostavio.
Naime u „Merkuru“ smatraju da postupanje Vrhovnog suda RS u ovom predmetu ima elemenata krivičnog djela.
U Republičkom javnom tužilaštvu za CAPITAL su potvrdili da im je krajem prošle godine Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci dostavilo krivičnu prijavu koju je „Merkur“ podnio protiv sudije Vrhovnog suda RS Tanje Bundalo, zbog krivičnog djela povreda zakona od strane sudije ili javnog tužioca.
„Posebno odjeljenje tužilaštva je 9. juna ove godine zaprimilo dopunu prijave od strane „Merkura“ protiv istog sudije u vezi sa istim krivičnim djelom. Predmet se nalazi u fazi provjere navoda prijave i prikupljanja potrebnih informacija i obavještenja. S obzirom na fazu u kojoj se predmet nalazi, više informacija, za sada, nije moguće saopštiti“, kazali su u tužilaštvu.
Firma „Merkur“ nezadovoljna je presudama Vrhovnog suda u sporu sa firmom „Euro line“.
Prvom odlukom Vrhovnog suda osporena su njihova potraživanja od firme „Euro line“, zbog čega su podnijeli apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Ustavni sud je krajem aprila tu apelaciju usvojio i naložio Vrhovnom sudu da donese novu odluku.
Nova odluka je, prema saznanjima CAPITAL-a, donesena počekom ovog mjeseca, a Vrhovni sud je ponovo donio istu presudu.
Zanimljivo je da je istog dana Vrhovni sud donio još jednu presudu u ovom predmetu kojom je preinačio presudu Višeg privrednog suda i potvrdio prvostepenu presudu kojom je obijen zahtjev „Merkura“ da mu na ime štete „Euro line“ isplati 3,16 miliona KM.
Podsjećamo, „Merkur“ i „Euro line“ su 2003. godine potpisali ugovor o dugoročnom ujedinjavanju sredstava radi ulaganja u zajedničko poslovanje.
„Merkur“ je u zajednički posao uložio poslovni objekat RК „Centar“, a „Euro line“ novac. Ugovorom je bilo predviđeno da će dobit od zakupnina dijeliti u omjeru od po 50 odsto.
Međutim, problemi su krenuli odmah na startu i objekat nikad nije pušten u funkciju.
U „Merkuru“ tvrde da je „Euro line“ sanaciju uradio po svom i uložio više novca nego što je ugovorom bilo predviđeno, zbog čega je došlo do neslaganja i ugovor nije realizovan.
Ugovor je raskunut 2012. godine, ali se dvije strane nisu mogle dogovoriti oko naknade štete, zbog čega je pokrenut sudski spor.