POMEN NA VIŠE OD 2000 USTAŠKIH ŽRTAVA u Glini, obilježen dan stradanja Srba
Na pravoslavnom groblju u Glini danas je služen pomen za više od dvije hiljade srpskih civila koje su zvjerski pobile ustaše u maju i avgustu 1941. godine.
Pomenu, koje je organizovalo Vijeće srpske nacionalne manjine grada Gline, prisustvovalo je više od stotinu Srba, među kojima i predsjednik banjalučkog Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov, koji je potomak žrtava.
Prisustvovali su i gradonačelnik Gline Ivan Janković i njegov zamjenik Branka Mitić Bakšić, zamjenik župana sisačko-moslavačkog iz reda srpske manjine Mira Olujić i rukovodstvo Vijeća srpske nacionalne manjine grada Gline.
Arlov je, nakon polaganja vijenaca na Spomen-kosturnicu, rekao da tu leže kosti 2000 Srba zvjerski ubijenih u dva pokolja.
-U majskom pokolju pobijeno je više stotina Srba iz Gline, a u pokolju koji se dogodio početkom avgusta 1941. godine u glinskoj pravoslavnoj crkvi ubijeno je oko 1500 Srba sa Korduna među kojima i moja četiri pretka, rekao je Arlov.
On je rekao da su kosti svih žrtava koje su pobacane u jame u okolini Gline nakon zvjerskog mučenja i ubijanja prenesene 1951. godine u izgrađenu Spomen-kosturnicu.
-Zahvaljujući donaciji Vlade Republike Srpske od 25 hiljada maraka, koju je odobrio premijer Radovan Višković 2021. godine, Spomen-kosturnica oronula od zuba vremena i zemljotresa potpuno je renovirana i ostaće narednim generacijama za sjećanje da se nikad ne zaboravi, ali i ne ponovi, dodao je Arlov.
Arlov je zahvalio rukovodstvu grada Glina što poštuje ovaj istorijski događaj i što Srbi svake godine mogu slobodno da polože cvijeće i prisluže svijeće.
Masovna ubistva Srba u Glini počela su u maju 1941. godine. Jedan od najsvirepijih i najjezivijih zločina u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj bio je pokolj nekoliko stotina Srba u glinskoj pravoslavnoj crkvi u avgustu 1941. godine.
U pokolju je stradalo 1200 nevinih žrtava, a u kosturnici na pravoslavnom groblju sahranjeno je 2000 žrtava eshumiranih u Prekopi 1951. godine.
Spomen-kosturnica u Glini podignuta je 1951. godine i u nju su preneseni posmrtni ostaci iz jama u koje su pobacani zvjerski ubijeni Srbi u velikom zločinačkom pokolju. Odlukom Skupštine opštine Glina od 27. aprila 1964. godine, 13. maj je proglašen Danom sjećanja na žrtve fašističkog terora.